روزنامه‌ها در ژاپن سبز می‌شوند!
1398/04/30

روزنامه‌ها در ژاپن سبز می‌شوند!

 

روزنامه‌ها در ژاپن سبز می‌شوند!

روزنامه سبز در ژاپن منتشر می‌شود. برگه‌های آن مخلوطی از کاغذ بازیافتی، آب و بذر گیاهان است. خواننده می‌تواند بجای دور انداختن روزنامه:

 

  •  برگه‌های آن را قطعه‌قطعه کند.
  • در گلدان بکارد.
  •  پس از چند هفته‌ آبیاری، شاهد سبز شدن جوانه یک گیاه باشد.

 

داستان روزنامه سبز از کجا شروع شد؟

شروع داستان روزنامه سبز، ایده «دنتسو اینک» یکی از بزرگترین آژانس‌های تبلیغاتی ژاپن بود. آژانس تبلیغی که سالهاست با روزنامه «ماینیچی» همکاری می‌کند. انتشار روزنامه‌ سبز، اولین حرکت مبتکرانه زیست محیطی مدیران روزنامه‌ی ژاپنی‌ نبوده است. این روزنامه قبلا  هم با کمپین‌ تبلیغاتی‌ برای آبرسانی به کشورهای کم آب شناخته شده بود.

روزنامه سبز

منافع یک ایده سبز!

 سبز شدن یک گیاه در نتیجه یک ایده مبتکرانه، اتفاق مهمی است. اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود:

خطر گرم شدن زمین و راه حلی بنام بازیافت

افزایش گازهای گلخانه‌ای زنگ خطر گرم شدن کره زمین را به صدا درآورده است. سیستم های سنتی امحاء زباله دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای بر فراز کره زمین هستند.  اهمیت بازیافت زباله و بخصوص کاغذ در کاهش این گازهای گلخانه ای است.  

تولید ثروت!

تیراژ روزنامه سبز در کشور ژاپن به ۴ میلیون نسخه در روز می‌رسد. درآمد حاصل از فروش آن حدود هشتاد میلیون ین (معادل ۷۰۰ هزار دلار) می‌باشد. ابتکاری که با درگیر کردن مدارس، کمک کرده تا آگاهی کودکان در مورد مسائل محیط زیستی افزایش بیابد. حالا دانش آموزان با اهمیت بازیافت آشنا می شوند.

کودکان و تجربه ای سبز!

تجربه سبزکردن برگه‌های روزنامه برای هر کودک ژاپنی بیادماندنی خواهد بود. این قدم بزرگی در تربیت نسل آینده ژاپن بشمار می رود. روشی عملی برای آموزش اهمیت بازیافت به دانش آموزان ژاپنی. بعلاوه تجربه رویاندن روزنامه، مشارکت کودکان و بزرگسالان را به همراه خواهد داشت. چراکه مخاطب روزنامه ها نسل بزرگسال اند اما پروسه سبز کردن روزنامه برای کودکان جذاب خواهد بود.

روزنامه سبز

چه باید کرد؟

تجربیاتی مثل روزنامه سبز در ژاپن، به ما یادآوری می کند که آموزش رفتار درست، یک فرآیند تیمی و دسته جمعی است. مشارکت دانش آموزان در خانه و مدرسه لازمه یک آموزش ریشه ای بشمار می رود. روشی که استحکام روابط فرزندان و اولیای خانه و مدرسه را در پی خواهد دارد.

پیشنهاد جاروب

جاروب هم معتقد است فرهنگسازی تفکیک زباله را ابتدا باید از فرزندانمان آغاز کنیم. نسلی که از ایده‌های جدید استقبال می کند. نوجوانان همیشه به دنبال بهانه ای برای پذیرفتن مسئولیت در خانه و مدرسه هستند. این میان دو عامل مهم می تواند انگیزه آنها را برای ادامه کار بالا ببرد:

  •  حضور  دوستانه اولیای خانه و مدرسه در کنار آنها
  • وجود مشوق های متنوع

این مسیری است که جاروب برای فرهنگسازی تفکیک به شما پیشنهاد می‌دهد. با ما همراه باشید!

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

تفکیک زباله ی صحیح چگونه است؟
1399/08/20

تفکیک زباله ی صحیح چگونه است؟

وقتی صحبت از تفکیک زباله از مبداء و یا تفکیک زباله در منزل به میان می‏‏‌آید، اکثر ما در ذهن خود یک فرآیند بسیار پیچیده و دشوار را تجسم می‏‌نماییم. در صورتی که اگر از فواد تفکیک زباله در منزل خود مطلع باشیم و همچنین چند تکنیک ساده برای این کار بیاموزیم؛ دیگر تفکیک زباله […]

ادامه مطلب
پول تو جیبی، یک تجربه شیرین
1398/04/16

پول تو جیبی، یک تجربه شیرین

پول تو جیبی، یک تجربه شیرین پول توجیبی یک تجربه‌های شیرین و بیادماندنی است. اولین نشانه های استقلال در نوجوانی با گرفتن پول توجیبی آغاز می شود. پولی که زیاد نیست. اما نوجوان با اختیار خرج کردنش، مزه بزرگ شدن را خوب حس می کند. پول توجیبی برای بچه ها لذت بخش است: چون برای […]

ادامه مطلب
تنها راه نجات محیط زیست کاهش پسماند است
1399/11/05

تنها راه نجات محیط زیست کاهش پسماند است

سعیده کریمی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد آموزش محیط زیست و دانشجوی دکترای مدیریت محیط زیست، متولد سال 1364 است. او کارمند سازمان مدیریت پسماند و مروج زندگی پسماند صفری است. از آن دست مدیرانی است که چه در زندگی شخصی و چه در زندگی کاری، در حوزه‌ی محیط زیست دغدغه‌مند است. با او در مورد سبک […]

ادامه مطلب