روزنامه‌ها در ژاپن سبز می‌شوند!
1398/04/30

روزنامه‌ها در ژاپن سبز می‌شوند!

 

روزنامه‌ها در ژاپن سبز می‌شوند!

روزنامه سبز در ژاپن منتشر می‌شود. برگه‌های آن مخلوطی از کاغذ بازیافتی، آب و بذر گیاهان است. خواننده می‌تواند بجای دور انداختن روزنامه:

 

  •  برگه‌های آن را قطعه‌قطعه کند.
  • در گلدان بکارد.
  •  پس از چند هفته‌ آبیاری، شاهد سبز شدن جوانه یک گیاه باشد.

 

داستان روزنامه سبز از کجا شروع شد؟

شروع داستان روزنامه سبز، ایده «دنتسو اینک» یکی از بزرگترین آژانس‌های تبلیغاتی ژاپن بود. آژانس تبلیغی که سالهاست با روزنامه «ماینیچی» همکاری می‌کند. انتشار روزنامه‌ سبز، اولین حرکت مبتکرانه زیست محیطی مدیران روزنامه‌ی ژاپنی‌ نبوده است. این روزنامه قبلا  هم با کمپین‌ تبلیغاتی‌ برای آبرسانی به کشورهای کم آب شناخته شده بود.

روزنامه سبز

منافع یک ایده سبز!

 سبز شدن یک گیاه در نتیجه یک ایده مبتکرانه، اتفاق مهمی است. اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود:

خطر گرم شدن زمین و راه حلی بنام بازیافت

افزایش گازهای گلخانه‌ای زنگ خطر گرم شدن کره زمین را به صدا درآورده است. سیستم های سنتی امحاء زباله دلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای بر فراز کره زمین هستند.  اهمیت بازیافت زباله و بخصوص کاغذ در کاهش این گازهای گلخانه ای است.  

تولید ثروت!

تیراژ روزنامه سبز در کشور ژاپن به ۴ میلیون نسخه در روز می‌رسد. درآمد حاصل از فروش آن حدود هشتاد میلیون ین (معادل ۷۰۰ هزار دلار) می‌باشد. ابتکاری که با درگیر کردن مدارس، کمک کرده تا آگاهی کودکان در مورد مسائل محیط زیستی افزایش بیابد. حالا دانش آموزان با اهمیت بازیافت آشنا می شوند.

کودکان و تجربه ای سبز!

تجربه سبزکردن برگه‌های روزنامه برای هر کودک ژاپنی بیادماندنی خواهد بود. این قدم بزرگی در تربیت نسل آینده ژاپن بشمار می رود. روشی عملی برای آموزش اهمیت بازیافت به دانش آموزان ژاپنی. بعلاوه تجربه رویاندن روزنامه، مشارکت کودکان و بزرگسالان را به همراه خواهد داشت. چراکه مخاطب روزنامه ها نسل بزرگسال اند اما پروسه سبز کردن روزنامه برای کودکان جذاب خواهد بود.

روزنامه سبز

چه باید کرد؟

تجربیاتی مثل روزنامه سبز در ژاپن، به ما یادآوری می کند که آموزش رفتار درست، یک فرآیند تیمی و دسته جمعی است. مشارکت دانش آموزان در خانه و مدرسه لازمه یک آموزش ریشه ای بشمار می رود. روشی که استحکام روابط فرزندان و اولیای خانه و مدرسه را در پی خواهد دارد.

پیشنهاد جاروب

جاروب هم معتقد است فرهنگسازی تفکیک زباله را ابتدا باید از فرزندانمان آغاز کنیم. نسلی که از ایده‌های جدید استقبال می کند. نوجوانان همیشه به دنبال بهانه ای برای پذیرفتن مسئولیت در خانه و مدرسه هستند. این میان دو عامل مهم می تواند انگیزه آنها را برای ادامه کار بالا ببرد:

  •  حضور  دوستانه اولیای خانه و مدرسه در کنار آنها
  • وجود مشوق های متنوع

این مسیری است که جاروب برای فرهنگسازی تفکیک به شما پیشنهاد می‌دهد. با ما همراه باشید!

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بازیافت و تولید کاغذ
1399/09/12

بازیافت و تولید کاغذ

کاغذ یا زباله؟ خیلی از ما در منزل یا محل کار خود در طول شبانه روز از کاغذ استفاده می‌کنیم. در بسیاری از موارد کاغذهای مورد استفاده‌ی ما تبدیل به چرک‌نویس و زباله می‌شوند. اما دقیقا همین جاست که باید دست نگه داریم! بازیافت کاغذ یک راه حل درست برای جلوگیری از هدررفت کاغذ است. […]

ادامه مطلب
انواع پسماند خشک خانگی چیست؟
1399/12/20

انواع پسماند خشک خانگی چیست؟

زندگی مدرن امروزی منجر به تولید زباله‌های زیادی توسط انسان‌ها شده ‌است. حجم زباله‌ها به اندازه‌ای است که اگر به درستی مدیریت نشوند، منجر به مشکلات زیادی برای انسان‌ها و محیط زیست می‌شوند. بنابراین مدیریت پسماند از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از فرآیندهای مهم در مدیریت پسماند، بازیافت زباله است. بازیافت زباله یکی از […]

ادامه مطلب
سبک زندگی پسماند صفر چیست؟
1399/12/11

سبک زندگی پسماند صفر چیست؟

پسماند صفر بودن یعنی چه؟ پسماند صفر به نوعی از سبک زندگی گفته می‌شود که در آن فرد تصمیم می‌گیرد مسئولیت زباله‌هایی که در طول شبانه‌روز تولید می‌کند را کاملا به عهده بگیرد. همچنین سعی می‌‌کند تولید زباله را به نقطه‌ی صفر نزدیک نماید. در سبک زندگی پسماند صفر، افراد سعی می‌کنند در ابتدای امر […]

ادامه مطلب