تفاوت پسماند تر و خشک و روش جداسازی آن‌ها
1399/04/31

تفاوت پسماند تر و خشک و روش جداسازی آن‌ها

افزایش بی‌رویه زباله‌ها به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اصلی جوامع تبدیل شده است. روز به روز شاهد تولید زباله‌هایی هستیم که با توسعه صنعت، مصرف‌گرایی و شهرنشینی به بخش جدایی‌ناپذیر زندگی انسان‌ها تبدیل شده‌اند. بااین‌حال هیچ مشکلی بدون راهکار نیست. با کاهش مصرف‌گرایی و توجه به تفکیک زباله‌ها از مبدا، می‌توان به کاهش تولید زباله و فرایند بازیافت آن‌ها کمک بسیاری کرد. جداسازی پسماند تر و خشک از یکدیگر، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که همه ما به عنوان عضوی از جامعه می‌توانیم آن را اجرا کنیم و اثر مثبتی روی فرایند بازیافت زباله‌ها و محیط زیست بگذاریم.

اما برای تفکیک درست، ابتدا باید آگاهی خود را نسبت به انواع زباله‌ها بالا ببریم، چرا که شناخت درست انواع پسماند به شما در تفکیک هم کمک خواهد کرد. در ادامه همراه باشید تا به شما درباره پسماند تر و خشک و نحوه جداسازی آن‌ها بیشتر بگوییم.

پسماند یا زباله تر چیست؟

پسماند یا زباله تر زیست تخریب پذیر بوده و تجزیه می‌شوند. این زباله‌ها با مرور زمان دچار پوسیدگی شده یا فاسد می‌شوند. زباله‌های باقی‌مانده از مواد غذایی و خوارکی معمولا از پسماندهای تر محسوب می‌شوند. پوست تخم مرغ، تی‌بگ، پوست میوه، سبزیجات و استخوان مرغ و ماهی بعضی از مواد غذایی هستند که به عنوان زباله تر هر روزه در آشپزخانه‌های ما تولید می‌شوند.

از این زباله‌های خانگی تر می‌توان برای تولید کمپوست استفاده کرد. به همین دلیل تفکیک این زباله‌ها بسیار مفید و کارآمد است. چرا که از کمپوست بازیافتی می‌توان برای باغ‌ها و باغچه‌ها استفاده کرد. البته مواد شیمیایی مایع یا روغن‌ها مثل روغن خودرو و مایع‌های ضدعفونی کننده هم به عنوان پسماند تر شناخته می‌شوند.

پسماند یا زباله خشک چیست؟

پسماند یا زباله خشک تجزیه ‌ناپذیر است و به مرور زمان دچار پوسیدگی یا فاسد شدن نمی‌شود. این زباله‌ها معمولا فاقد رطوبت بوده یا رطوبت بسیار کمی دارند. بیشتر پسماندهای خشک را می‌توان به راحتی تفکیک و بازیافت کرد، حتی می‌توان از آن‌ها برای استفاده مجدد هم بهره برد. پلاستیک، شیشه، فلز، پوشاک، کاغذ، لاستیک، فویل آلومینیومی، پاکت‌های تتراپک، کارتن و مقوا بعضی از انواع پسماند یا زباله خشک به شمار می‌روند.

روش‌های جداسازی و تفکیک پسماند تر و خشک و چگونگی بازیافت آن‌ها

جداسازی و تفکیک پسماند تر و خشک، ساده‌ترین و البته مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای بازیافت زباله‌ها انجام دهید. تفکیک پسماند تر و خشک می‌تواند از خانه‌ها و محل کار ما در ابعاد کوچک شروع شود. اما بدون شک تاثیری شگرف و بزرگ بر محیط زیست خواهد گذاشت.

فراموش نکنید که عدم تفکیک زباله‌های خانگی، نه تنها فرایند بازیافت را با مشکل مواجه می‌کند، بلکه می‌تواند باعث رشد میکروب‌ها و آلودگی‌ها هم شود. به همین دلیل برای حفظ سلامتی خود و خانواده‌مان باید به تفکیک زباله‌ها به عنوان یک ضرورت نگاه کنیم.

تفکیک پسماند در روند مدیریت زباله‌ها نقش اساسی دارد. به همین دلیل باید نسبت به جداسازی پسماند تر و خشک در خانه‌هایمان هوشیار باشیم. برای جداسازی نباید فقط به سطل‌های مجزا اکتفا کنیم، بلکه باید بتوانیم ابتدا پسماند تر را از پسماند خشک به درستی تشخیص دهیم و سپس آن‌ها را از یکدیگر تفکیک کنیم.

چند نکته برای جداسازی پسماند تر و خشک

۱. ابتدا دو سطل مجزا برای جمع‌آوری زباله‌های تر و خشک خانگی خود تهیه کنید. این دو سطل می‌توانند دو رنگ متفاوت داشته باشند تا هنگام جداسازی و دور ریختن پسماندها دچار اشتباه نشوید.

۲. برای تفکیک زباله‌های بهداشتی شامل پوشک، نوار بهداشتی یا بانداژ هم از کیسه‌های مجزایی استفاده کنید و آن‌ها را با زباله‌های تر یا خشک دور نریزید. این زباله‌ها را در کیسه‌ای جداگانه ریخته و در آن را محکم ببندید.

۳. هنگام دور ریختن زباله‌ها، به تر یا خشک بودن آن‌ها توجه کنید. زباله‌های تر به ویژه زباله‌های باقی‌مانده از مواد خوراکی و غذایی آشپزخانه را در یک سطل مجزا و دیگر زباله‌های خشک را در سطل دیگری بریزید.

۴. پیش از تخلیه سطل زباله‌های تر یا خشک خود، آن‌ها را دوباره بررسی کنید تا اشتباهی نکرده باشید.

۵. اگر باغ یا باغچه‌ای دارید، زباله‌های تر آشپزخانه‌ای مثل میوه و سبزیجات را برای تهیه کمپوست جداگانه جمع‌آوری کنید تا بتوانید از بازیافت آن‌ها برای رونق باغچه خود استفاده کنید.

۶. همیشه سعی کنید مصرف‌گرایی کمتری داشته باشید تا زباله‌های کمتری هم تولید کنید. هرچقدر حجم زباله‌های شما کمتر باشد، تفکیک پسماند تر و خشک هم آسان‌تر خواهد بود.

۷. پیش از تفکیک زباله‌های ظروف شیشه‌ای و پلاستیکی، آن‌ها را بشویید. تا حد امکان از آن‌ها برای استفاده مجدد مثل تهیه گلدان استفاده کنید تا زباله‌های کمتری تولید کنید. اما اگر این امکان فراهم نبود، زباله‌ها را پس از شست‌وشو به سطل زباله خشک منتقل کنید.

۸. برای تخلیه زباله‌های خشک و تر خود در سطل زباله‌های سطح شهر، حتما به رنگ آن‌ها دقت کنید. سطل سبز معمولا برای زباله‌های تری است که برای تولید کمپوست می‌توان از آن استفاده کرد. سطل آبی و زرد برای زباله‌های خشک قابل بازیافت است. سطل قرمز هم برای زباله‌های بهداشتی استفاده می‌شود. البته ممکن است که رنگ این سطل‌ها نسبت به شهر یا کشور متفاوت باشد، به همین دلیل به علائم و نوشته‌های روی سطل‌ها هم توجه کنید.

۹. بهتر است که هر روز زباله‌های تر و خشک خود را از هم جدا کنید و روزانه زباله‌های تر و هفته‌ای یکبار زباله‌های خشک خود را در سطل‌های سطح شهر تخلیه کنید.

۱۰. پیش از آنکه شیشه‌های شیر یا بطری‌های آب را در سطل زباله خشک بیندازید، ابتدا آن‌ها را شسته و کاملا خشک کنید. چرا که رطوبت آن‌ها ممکن است به سایر زباله‌های خشک آسیب برساند.

کلام آخر

فراموش نکنید که فرایند بازیافت زباله‌ها از خانه‌های ما آغاز می‌شود و ما اولین کسانی هستیم که می‌توانیم با تفکیک و جداسازی پسماند تر و خشک، به فرایند بازیافت کمک کرده و اثرات قابل توجهی بر محیط زیست بگذاریم. همه ما به آسانی و تنها با شناخت انواع زباله تر و خشک می‌توانیم این زباله‌ها را از یکدیگر تفکیک کرده و به درستی آن‌ها را دفع کنیم.

پس اگر برای شما حفظ محیط زیست و البته سلامتی خانواده‌تان اهمیت دارد، از همین امروز تفکیک زباله‌های تر و خشک خانگی خود را آغاز کنید. جالب است بدانید که شما حتی با تفکیک درست پسماندها می‌توانید آن‌ها را به فروش برسانید و سود هم بکنید. برای فروش پسماندهای خانگی خود می‌توانید جاروب درخواست کنید.

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

مشکلات دفع زباله چیست و چگونه آن‌ها را بهداشتی امحا کنیم؟
1399/05/02

مشکلات دفع زباله چیست و چگونه آن‌ها را بهداشتی امحا کنیم؟

با افزایش بی‌رویه زباله‌ها، این روزها شاهد آلودگی‌های زیست محیطی بسیاری هستیم که سلامت انسان‌ها، حیات وحش و محیط زیست را به خطر انداخته است. به همین دلیل دفع بهداشتی زباله اصلی‌ترین دغدغه دولت‌ها در سراسر جهان شناخته می‌شود. در ادامه همراه باشید تا درباره دفع بهداشتی زباله‌ ها به شما بیشتر بگوییم. زباله چیست؟ […]

ادامه مطلب
تفکیک‌زباله، سخت نیست!
1398/01/20

تفکیک‌زباله، سخت نیست!

تفکیک‌زباله، سخت نیست! تفکیک زباله اصلا کار سختی نیست. به زبان ساده، جدا کردن انواع زباله از یکدیگر یعنی تفکیک. کاری که به راحتی در خانه، بیمارستان یا کارخانه‌ها به صورت دستی انجام میشود. جداسازی باید در سه گروه خشک، تر و زباله‌های خطرناک انجام شود. اما به چه دلیل ما باید پسماندهای خود را […]

ادامه مطلب
آیا بازیافت زباله واقعا کارآمد و موثر است؟
1399/05/12

آیا بازیافت زباله واقعا کارآمد و موثر است؟

ما درباره مزایای بازیافت زباله زیاد شنیده‌ایم. همیشه و همه جا فواید بازیافت زباله برای محیط زیست، انسان‌ها و گونه‌های جانوری را به ما گوشزد کرده‌اند. اما آیا بازیافت زباله واقعا موثر است؟ شاید باورش سخت باشد، اما بازیافت زباله‌ یک روش بی عیب نیست و معایبی هم دارد. بنابراین بیشتر افراد روی این موضوع […]

ادامه مطلب