آیا می‌توان زباله‌های خانگی را فروخت؟
1399/05/01

آیا می‌توان زباله‌های خانگی را فروخت؟

یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که معمولا پرسیده می‌شود، این است که اگر زباله‌های خشک خانگی خود را تفکیک کنیم، آیا می‌توانیم آن‌ها را بفروشیم؟ باید بگوییم که بله. فروش زباله‌های خانگی کاملا ممکن است و شما به راحتی می‌توانید با تفکیک زباله‌های خود، این طلای سیاه را فروخته و کسب درآمد کنید. در ادامه همراه باشید تا درباره فروش زباله خانگی و انواع آن بیشتر به شما بگوییم.

زباله‌های خانگی و انواع آن

یکی از مهم‌ترین زباله‌های تولید شده، زباله‌های خانگی هستند. زباله‌های خانگی به انواع زباله و ضایعاتی گفته می‌شود که خاصل فعالیت مستقیم یا غیرمستقیم خانواده‌ها بوده و در خانه تولید می‌شوند. درحقیقت به ضایعاتی که دیگر کارایی نداشته، قدیمی شده‌ یا از کار افتاده‌اند، زباله خانگی می‌گویند. با افزایش مصرف‌گرایی و تولید محصولات متنوع، میزان تولید زباله‌های خانگی هم افزایش پیدا می‌کند. هرچقدر خانواده‌ها به مصرف‌گرایی و خرید بیشتر محصولات تمایل داشته باشند، این زباله‌ها هم بیشتر می‌شوند. به‌طورکلی میزان تولید زباله‌های خانگی به فرهنگ، عادات و سطح درآمد خانوارها وابسته است.

زباله خانگی می‌تواند تر یا خشک باشد. در ادامه انواع زباله خانگی را به شما معرفی می‌کنیم:

۱. زباله‌های خشک

زباله‌های خشک بیشترین حجم از زباله‌های خانگی را شامل می‌شود. شیشه، پلاستیک، لاستیک، کاغذ، مقوا و بطری از انواع زباله‌های خانگی خشک به شمار می‌روند که قابل بازیافت بوده و می‌توان از آن‌ها برای تولید محصولات دیگر استفاده کرد.

۲. زباله‌های تر

زباله‌های تر که به آن زباله‌های آلی هم گفته می‌شود، ضایعات و باقی‌مانده مواد غذایی همچون سبزیجات، میوه‌ها، استخوان و گوشت را شامل می‌شود. از باقی‌مانده مواد غذایی همچون سبزیجات و میوه‌ها می‌توان برای تولید کمپوست استفاده کرد.

۳. زباله‌های بهداشتی

زباله‌های بهداشتی شامل زباله‌هایی می‌شود که ترشحات بدن انسان یا مواد دارویی را در خود دارد. برای مثال دستمال‌های کاغذی، پوشاک بچه و نوارهای بهداشتی بانوان از زباله‌های بهداشتی خانگی به شمار می‌روند. این نوع از زباله‌ها را برای جلوگیری از انتقال بیماری‌ها باید در کیسه‌هایی جداگانه قرار داد و آن‌ها را محکم بست.

۴. زباله‌های الکترونیکی

وسایل الکترونیکی که در خانه‌ها خراب شده، کارایی نداشته یا قدیمی شده‌اند را می‌توان از زباله‌های الکترونیکی دانست. برای مثال سیم شارژر یا هدفون از انواع این زباله‌ها هستند.

کدام زباله‌های خانگی را می‌خرند؟

زباله را طلای کثیف می‌دانند. همین نام نشان می‌دهد که می‌توان به راحتی از زباله پول درآورد. فروش زباله‌ها همچون زباله‌های خانگی نه تنها به شما کمک می‌کند تا از زباله‌های خود کسب درآمد کنید، بلکه به فرایند بازیافت آن‌ها هم کمک بسیاری می‌کند.

برای فروش زباله های خانگی خود، تنها کافی است که با تفاوت زباله‌های تر و خشک را بدانیم و برای هر کدام یک سطل زباله مجزا آماده کنیم. درنتیجه می‌توانیم تفکیک از مبدا را آغاز کرده و زباله‌های خانگی خود را تفکیک کنیم. زباله‌های تر را می‌توانیم به باغداران بفروشیم تا از آن‌ها برای تهیه کود و کمپوست استفاده کنند، و زباله‌های خشک را می‌توانیم به شرکت‌های مختلف بازیافت بفروشیم تا دوباره از این زباله‌های خشک در چرخه تولید استفاده شود. برای مثال از کاغذهای زباله، دوباره برای تولید کاغذ استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که کشورهای بسیاری زباله‌های خانگی را از مردم خود می‌خرند و به همین دلیل مردم آن‌ها عموما تفکیک زباله را انجام داده و زباله‌های تر و خشک را از یکدیگر جدا می‌کنند. مهم‌ترین زباله‌های خانگی که اغلب خریداری می‌شود شامل زباله‌های خشک همچون شیشه، کاغذ و پلاستیک است.

درنتیجه شما با تفکیک این زباله‌های خشک خانگی می‌توانید هم به فرایند بازیافت کمک کرده و هم کسب درآمد کنید. اگر هم باغداران زباله‌های تر شما را خریداری نکردند، نگران نباشید. می‌توانید خودتان این زباله‌ها را به کمپوست تبدیل کرده و از آن برای تقویت خاک باغ، باغچه یا گلدان خود استفاده کنید.

روش‌های فروش زباله های خانگی

کشورها استراتژی‌های متنوعی برای خرید و فروش زباله های خانگی دارند. در ایران هم شما می‌توانید به کمک سازمان‌های فعال در این حوزه، زباله‌های خشک خود را تفکیک و به آن‌ها بفروشید. جاروب هم به عنوان سامانه جمع آوری پسماند خشک در محل، آماده خرید زباله‌های خانگی شما است و شما به راحتی می‌توانید از طریق اپلیکیشن جاروب یا وب‌سایت به فروش زباله ‌های خانگی خود مشغول شوید.

شما در جاروب می‌توانید کیسه‌های کوچک،‌ بزرگ یا متوسط از زباله‌های فلز، شیشه، کاغذ و پلاستیک را به فروش برسانید. پس از تفکیک زباله‌های خانگی خود و ثبت سفارشتان در وب‌سایت یا اپلیکیشن، ماموران جاروب به در خانه شما آمده و زباله‌هایتان را تحویل می‌گیرند. به همین راحتی شما می‌توانید این طلای سیاه را به پول تبدیل کرده و یک کار ارزشمند بکنید.

کلام آخر

فراموش نکنید که بیشترین حجم زباله‌های تولید شده در شهرها متعلق به زباله‌های خانگی است و بیش از ۸۰ درصد خانواده‌های ایرانی به تفکیک زباله در خانه اعتقادی ندارند. در صورتی که تفکیک زباله از مبدا نه تنها می‌تواند برای شما ارزشمند بوده و به کسب درآمد منجر شود، بلکه می‌تواند به فرایند بازیافت کشور هم کمک بسیاری کند.

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

راهنمای خرید انواع سطل زباله خانگی

راهنمای خرید انواع سطل زباله خانگی

انواع سطل زباله خانگی برای استفاده در بخش‌های مختلف خانه، طراحی، ساخته و تولید می‌شود. هر کدام از انواع سطل زباله‌های خانگی با جنس‌های مختلف و طراحی‌های مختلف برای کاربری متفاوتی تولید می‌شوند. اگر به دنبال خرید سطل زباله خانگی هستید این راهنما به شما کمک می‌کند که بهترین گزینه را انتخاب کنید و برای […]

ادامه مطلب
زباله‌های خطرناک؛ تهدید جدی برای محیط زیست
1399/05/14

زباله‌های خطرناک؛ تهدید جدی برای محیط زیست

در سال‌های اخیر به دلیل تغییر سبک زندگی، میزان تولید زباله در کشور افزایش یافته است. به طوری ‌که نیروهای شهرداری در طول شبانه روز چندین بار مخازن جمع‌آوری زباله را تخلیه می‌کنند. در این میان گاهی اوقات شهروندان آگاهانه یا ناآگاهانه، زباله‌های خطرناک را در طبیعت رها یا آن‌ها را با زباله‌های شهری ترکیب […]

ادامه مطلب
پسماند چیست و انواع پسماند کدام است؟
1399/04/31

پسماند چیست و انواع پسماند کدام است؟

پسماند بخشی طبیعی از چرخه‌ طبیعت است. زمانی پسماند ایجاد می‌شود که طی یک ارگانیسم، ماده‌ای به طبیعت باز گردانده می‌شود. موجودات زنده موادی را دریافت می‌کنند و مواد زائدی را هم دفع می‌کنند که توسط دیگر موجودات زنده بازیافت می‌شود؛ بااین‌حال معمولا در پاسخ به پرسش، پسماند چیست بیشتر به پسماند‌های انسانی اشاره می‌شود. […]

ادامه مطلب