راهنمای خرید انواع سطل زباله خانگی
1399/05/01

راهنمای خرید انواع سطل زباله خانگی

انواع سطل زباله خانگی برای استفاده در بخش‌های مختلف خانه، طراحی، ساخته و تولید می‌شود. هر کدام از انواع سطل زباله‌های خانگی با جنس‌های مختلف و طراحی‌های مختلف برای کاربری متفاوتی تولید می‌شوند. اگر به دنبال خرید سطل زباله خانگی هستید این راهنما به شما کمک می‌کند که بهترین گزینه را انتخاب کنید و برای هر قسمت از خانه، بهترین سطل را بخرید.

انواع سطل زباله خانگی و کاربرد هر کدام

سطل زباله یکی از مهم‌ترین وسایلی است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. در داخل خانه نیز فقط یک نوع سطل زباله وجود ندارد و در هر قسمت با توجه به محیط و زباله‌ای که قرار است در آن قرار بگیرد، سطلی مجزا وجود دارد. مهم‌ترین انواع سطل زباله خانگی که برای بخش‌های مختلف منزل طراحی و تولید می‌شوند عبارت‌اند از سطل زباله مخصوص سرویس بهداشتی، سطل زباله مخصوص آشپزخانه، سطل‌های مناسب برای اتاق‌ها و سطل زباله مناسب برای فضاهای بیرونی منزل مثل حیاط و راهرو.

سطل زباله مناسب برای سرویس‌های بهداشتی

برای ساخت سطل مخصوص سرویس‌های بهداشتی معمولا از متریال‌هایی مثل سرامیک و پلاستیک استفاده می‌کنند. برای سرویس بهداشتی، استفاده از سطل‌ زباله استیل توصیه نمی‌شود چون در این محیط، به خاطر اینکه زیاد با آب و شست‌وشو سر و کار داریم، سطل‌های فلزی و استیل خیلی زود لک می‌شوند و ظاهر بدی پیدا می‌کنند. سطل‌های پلاستیکی نیز دوام و زیبایی کمتری دارند و خیلی زود کثیف می‌شوند. بهترین گزینه، انتخاب سطل‌های سرامیکی است که ظاهر خوبی به محیط می‌دهند، خیلی زود و راحت تمیز می‌شوند و کاملا بهداشتی هستند. سطل زباله سرویس بهداشتی باید کاملا قابل شست‌‌وشو باشد و مرتب تمیز شود. این سطل‌ها معمولا ابعاد کوچک‌تری دارند.

سطل زباله مناسب برای آشپزخانه

آشپزخانه یکی از بخش‌های منزل است که مقدار تولید زباله در آن بسیار زیاد است. زباله‌های تولید شده در آشپزخانه انواع مختلفی دارند و شامل زباله خشک و تر هستند. سطل زباله آشپزخانه بزرگتر از سایر سطل‌ها است و با جنس‌های مختلف تهیه می‌شود؛ سرامیکی، استیل، پلاستیکی. معمولا برای آشپزخانه بهتر است از سطل‌های استیل یا پلاستیکی استفاده کنید. سطل زباله آشپزخانه بهتر است که محفظه جدایی برای زباله داشته باشد که از بدنه اصلی آن جدا می‌شود. به این ترتیب سطل زباله را مرتب می‌توانید بشویید تا همیشه تمیز و بهداشتی باشد.

سطل زباله مناسب برای اتاق

در اتاق معمولا سطل‌های زباله کوچک قرار می‌دهند و در این سطل‌ها غالبا زباله‌های خشک قرار می‌گیرد. به همین دلیل به ندرت کثیف می‌شوند. سطل‌های زباله مخصوص اتاق برای اینکه ظاهر زیباتری داشته باشند، معمولا تنوع بسیار بیشتری دارند. گاهی از جنس حصیر و چوب هم ساخته می‌شوند. با خیال راحت می‌توانید سطل‌های چوبی را برای اتاق بخرید و نگران کثیف شدن آن نباشد چون زباله‌های داخل اتاق، تر نیستند. سطل‌های چوبی معمولا هماهنگی بیشتری با فضا و دوراسیون اتاق‌ها دارند.

سطل زباله مناسب برای فضاهای بیرونی منزل

برای فضاها بیرونی منزل مثل راهرو و حیاط هم می‌توانید سطل زباله جداگانه بخرید. این سطل‌ها هم معمولا بزرگ هستند و با جنس‌های مختلفی تهیه می‌شوند. اگر قرار است سطل را در جایی بگذارید که در معرض تابش آفتاب و باد و باران قرار دارد، باید سطل‌هایی را انتخاب کنید که مقاومت بیشتری دارند. معمولا سطل‌های فلزی و استیل برای فضاهای بیرونی منزل مناسب‌تر هستند. سطل‌های چوبی یا پلاستیکی در فضاهای بیرونی خیلی زود در معرض تابش آفتاب و باد و باران، آسیب می‌بینند و عمر آنها به خاطر پوسیدگی، کمتر می‌شود.

ویژگی‌های بهترین سطل زباله خانگی

انواع سطل زباله خانگی برای استفاده در بخش‌های مختلف منزل تولید می‌شود و تنوع آن بسیار زیاد است. به همین خاطر ممکن است برای انتخاب سطل مناسب، دچار سردرگمی شوید. برای اینکه خریدی دقیق و مناسب داشته باشید ابتدا باید ویژگی‌های بهترین سطل زباله خانگی را بدانید و با توجه به آن، گزینه‌های مد نظرتان را بررسی کنید.

جادار بودن

سطل زباله‌ها در اندازه‌های مختلفی تهیه می‌شوند. انتخاب اندازه سطل زباله به جایی که قرار است از آن استفاده کنید بستگی دارد. معمولا برای فضاهای بیرونی و آشپزخانه از سطل‌های بزرگ و برای اتاق و سرویس بهداشتی از سطل‌های کوچک استفاده می‌کنند. فرقی نمی‌کند که سطل بزرگ بخرید یا کوچک، در هر صورت سطل مورد نظر باید نسبت به طراحی و حجم بیرونی، جادار باشد. بسیاری از سطل‌ها بزرگ و جاگیر هستند ولی محفظه داخلی آنها کوچک است. جادار بودن سطل مهم‌ترین ویژگی سطل زباله خانگی است که باید به آن دقت کنید.

داشتن محفظه جداگانه برای زباله

سطل‌هایی که برای آشپزخانه طراحی می‌شوند، معمولا از دو قسمت تشکیل می‌شوند. یکی محفظه داخلی که پلاستیک زباله در آن قرار می‌گیرد. یکی قسمت بیرونی که ظاهر اصلی سطل را تشکیل می‌دهد. این مدل سطل‌های دو قسمتی، گزینه بهتری برای خرید هستند. شست‌وشوی این سطل‌ها راحت‌تر است و برای هر بار شست‌‌وشوی آنها لازم نیست کل سطل را بشویید و فقط محفظه داخلی را تمیز می‌کنید. ممکن است جنس این دو قسمت کاملا با هم متفاوت باشند. مثلا قسمت بیرونی از استیل و قسمت داخلی از جنس پلاستیک. به این ترتیب هزینه تولید و قیمت نهایی آن هم کاهش پیدا می‌کند.

داشتن در

سطل زباله برای اینکه مانع از پخش شدن بوی نامطبوع زباله در فضا شود، باید در داشته باشد. البته معمولا سطل‌های داخل اتاق در ندارند و نیازی هم به در نیست چون زباله آنها زباله خشک است و بوی نامطبوع ندارد. ولی سطل‌هایی مثل سطل زباله آشپزخانه چون زباله‌ تر  هم در آن جمع می‌شود، باید در داشته باشند.

داشتن پدال

برخی از انواع سطل‌های زباله پدال دارند و در آنها با فشار پا باز می‌شود. برای جاهایی مثل سرویس بهداشتی و آشپزخانه، بهتر است از سطل پدالی استفاده کنید تا دست‌های شما کمترین تماس را با محیط اطراف داشته باشد. در محیط‌هایی مثل سرویس بهداشتی و اشپزخانه و در محیط‌های عمومی که همه با سطل در ارتباط هستند مثلا حیاط، باید تا جایی که می‌توانید دست‌تان را به در سطل زباله نزنید. به همین خاطر در این مکان‌ها، بهتر است از سطل زباله پدالی استفاده کنید.

جنس مرغوب و باکیفیت

با توج به کاربرد سطل زباله باید در مورد جنس آن تصمیم بگیرید. ولی در مجموع سطل‌های استیل و سرامیک، دوام بیشتری دارند. در اتاق می‌توانید از سطل‌های چوبی و حصیری هم استفاده کنید چون این سطل‌ها قرار نیست دائم شسته شوند.

نکاتی برای خرید سطل زباله خانگی

برای اینکه سطل زباله خانگی مناسبی تهیه کنید، این نکات را موقع خرید در نظر بگیرید:

سطل را با توجه به کاربردی که قرار است در منزل داشته باشد، انتخاب کنید. مثلا برای جایی مثل حیاط، سطل چوبی گزینه خوبی نیست چون در معرض آسیب قرار دارد. ولی برای اتاق می‌توانید سطل چوبی هم بخرید چون در معرض عوامل بیرونی نیست و زود آسیب نمی‌بیند.

برای تهیه سطل برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی که قرار است مرتب شسته شوند، به جنس سطل دقت کنید که قابل شست‌‌وشو باشد. ولی برای اتاق لازم نیست چون به ندرت شسته می‌شود.

اگر در منزل فضای کافی در اختیار دارید، می‌توانید برای بازیافت هم سطل‌های جداگانه‌ای در نظر بگیرید. سطل‌های تفکیک زباله معمولا پلاستیکی و بزرگ هستند و رنگ‌های مختلفی دارند که رنگ هر کدام نشان می‌دهد که چه نوع زباله‌ای باید در آن قرار بگیرد. در مورد رنگ سطل‌ها به کودکان آموزش بدهید و از آنها بخواهید که تفکیک زباله را جدی بگیرند.

با توجه به مقدار زباله‌ای که تولید می‌کنید، سطل مناسب تهیه کنید. گاهی اوقات افراد برای منزل خود سطل‌های بسیار بزرگی می‌خرند و پلاستیک‌های بزرگی در آن قرار می‌دهند و بیرون بردن زباله را زمانی انجام می‌دهند که سطل، کاملا پر شده باشد. این کار، اشتباه است چون باعث می‌شود زباله‌های تر برای مدت طولانی در سطل بمانند و باعث ایجاد آلودگی و بوی نامطبوع شوند. پس، موقع خرید حتما سطلی بخرید که حجم آن متناسب با نیاز روزانه شما باشد.

برای خرید سطل زباله به شکل طراحی آن هم دقت کنید. این روزها سطل‌های زباله در شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند از جمله نیم دایره، مربع، مستطیل، گرد و… معمولا سطل‌های مربعی و مستطیلی جای کمتری می‌گیرند و به راحتی در هر گوشه و کناری جا می‌شوند ولی سطل‌های گرد به خصوص اگر بزرگ باشند، بیشتر جا می‌گیرند. با توجه به فضایی که قرار است سطل را در آن قرار دهید، شکل سطل را انتخاب کنید.

بسیاری از افراد اول سطل زباله را انتخاب می‌کنند و بعد تلاش می‌کنند تا جایی برای قرار دادن آن پیدا کنند. این روش، اشتباه است. شما ابتدا باید محیط قرار گرفتن سطل را مشخص کنید و با توجه به آن، ابعاد و اندازه و شکل ظاهری سطل را انتخاب کنید.

خرید انواع سطل زباله خانگی، کار پیچیده‌ای نیست در صورتی که از قبل، نیاز خود را بررسی کنید. برای اینکه خرید موفقی داشته باشید، ابتدا محیطی که قرار است سطل در آن قرار بگیرد را شخص کنید؛ داخل منزل یا فضای باز. با توجه به محیط جنس سطل مشخص می‌شود. در مرحله بعد محل قرار گرفتن سطل را تعیین کنید. در نتیجه می‌توانید در مورد ابعاد و شکل آن تصمیم بگیرید. در نهایت برای گزینه‌های دیگر مثل ظاهر سطل و حجم آن با توجه به نیاز خود تصمیم بگیرید.

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

پسماند چیست و انواع پسماند کدام است؟
1399/04/31

پسماند چیست و انواع پسماند کدام است؟

پسماند بخشی طبیعی از چرخه‌ طبیعت است. زمانی پسماند ایجاد می‌شود که طی یک ارگانیسم، ماده‌ای به طبیعت باز گردانده می‌شود. موجودات زنده موادی را دریافت می‌کنند و مواد زائدی را هم دفع می‌کنند که توسط دیگر موجودات زنده بازیافت می‌شود؛ بااین‌حال معمولا در پاسخ به پرسش، پسماند چیست بیشتر به پسماند‌های انسانی اشاره می‌شود. […]

ادامه مطلب
زندگی بدون پسماند؛ راهکاری برای کاهش تولید زباله
1399/05/13

زندگی بدون پسماند؛ راهکاری برای کاهش تولید زباله

آیا تا به حال به میزان زباله‌ای که تولید می‌کنید و اثرات مخرب آن بر طبیعت فکر کرده‌اید؟ زباله‌های بی‌رویه‌ تولید شده توسط انسان‌ها، باعث تخریب محیط زیست و از بین رفتن میلیون‌ها گونه جانوری می‌شود. بنابراین باید به فکر یک راه‌حل موثر و اساسی بود. راه‌حلی که زیاد درباره آن امروزه می‌شنویم، زندگی بدون […]

ادامه مطلب
روشهای بهداشتی دفع زباله را بشناسید
1399/05/06

روشهای بهداشتی دفع زباله را بشناسید

دفع زباله یک فرایند پیچیده و حساس بوده و دغدغه مهمی برای مسئولان شهری و کشوری به حساب می‌آید. دفع زباله‌ها اگر به روش صحیح انجام نشود، می‌تواند مشکلات زیادی برای محیط زیست به وجود آورد و جان انسان‌ها، حیوانات و گیاهان را به خطر بیندازد. همچنین می‌تواند منجر به هزینه‌های جبران‌ناپذیر شود. در این […]

ادامه مطلب