چرا بازیافت زباله خانگی باید به یک عادت تبدیل شود؟
1399/05/04

چرا بازیافت زباله خانگی باید به یک عادت تبدیل شود؟

زباله‌های خانگی یا همان آشغال‌ها به طور مداوم در آپارتمان‌ها، مجتمع‌ها و ساختمان‌ها تولید می‌شود. بیرون بردن مواد زاید از خانه هم مانند نظافت روزانه و جارو کردن یک کار روزمره به حساب می‌آید. با این‌حال، افرادی که در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند به دلیل افزایش طیف وسیع بسته‌بندی‌های مواد غذایی، بسته‌های خوراکی، زباله‌های باقی‌مانده از مواد غذایی و سایر موادی که می‌خواهند از آنها خلاص شوند روزانه مقدار بسیار زیادی زباله خانگی تولید می‌کنند. در چنین شرایطی، مدیریت پسماندهای خانگی به یک ضرورت تبدیل می‌شود؛ روش‌های کاهش زباله، استفاده دوباره از چیزهایی که زباله خوانده می‌شوند، بازیافت زباله خانگی و تهیه کود (کمپوست) از زباله‌های خانگی بهترین گزینه برای مدیریت پسماندهای منزل شما هستند. در این مطلب قصد داریم روش‌هایی را برای مدیریت بهتر پسماندها از طریق تفکیک زباله‌های خانگی و بازیافت زباله خانگی معرفی کنیم.

تفکیک زباله

دسته‌بندی و جدا کردن آشغال‌ها یا زباله‌ها از هم قبل از دور انداختن بسیار اهمیت دارد اما متاسفانه چیزی است که کمتر درمورد آن آگاه‌سازی صورت می‌گیرد و به قدر کافی مورد توجه ساکنین خانه‌های مسکونی، دفاتر کار و شهروندان جامعه قرار نگرفته است. کم کردن آشغال‌های خانگی کار مشکلی است اما با کمی دقت می‌توان تا حد زیادی از حجم آنها کم کرد.

تفکیک زباله‌های خانگی از حجم آشغال‌هایی که بیرون می‌اندازید کم می‌کند و راه را برای تبدیل آنها به کود آسان‌تر می‌کند. زباله‌های خانگی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

پسماند خشک: پلاستیک‌ها را از سایر زباله‌های خانگی مانند گل‌ها، کاغذها، شیشه‌ها و فلزات که دوباره می‌توانند مورد استفاده یا بازیافت قرار گیرند جدا کنید، چرا که پلاستیک‌ها را نمی‌توان دوباره مورد استفاده قرار داد.

پسماند تر: پسماندهای تر مانند سبزیجات، باقی‌مانده مواد غذایی، پوست میوه، برگ‌های چای، پوست تخم‌مرغ و تیغ ماهی بهتر است در محفظه‌های مخصوص قرار بگیرند و تبدیل به کود شوند.

پسماند خطرناک: منظور از پسماندهای خطرناک زباله‌های الکترونیکی مثل باطری، سیم، اسباب‌بازی‌های برقی، کنترل تلویزیون، انواع لامپ و پراغ‌های لوله‌ای و همچنین موادی مثل رنگ‌های شیمیایی، حشره‌کش‌ها و ظروف آنها به‌علاوه زباله‌های بیومدیکال مانند داروهایی که تاریخ مصرف آنها گذشته، لوله‌های پماد، لوازم آرایشی مصرف شده، دماسنج و سرنگ‌های استفاده شده. این مواد باید به طور روزانه دور انداخته شوند.

چطور زباله‌های خانگی خود را کاهش دهیم؟

امروزه مدیریت پسماندهای خانگی به یک ضرورت تبدیل شده است. روشهای کاهش زباله، استفاده مجدد از زباله و بازیافت و کمپوست زباله بهترین گزینه برای مدیریت پسماندهای منزل شما هستند. در زیر چند روش برای مدیریت بهتر پسماندهای منزل آمده است.

1- از همان هنگام خرید، زباله‌ها را کاهش دهید؛

2- کاهش زباله‌های خانگی کار دشواری است اما با کمی توجه می‌توانید آن را تا حدی کاهش دهید؛

3- هنگام خرید بسته‌هایی را انتخاب کنید که قابل بازیافت باشند.

4- بسته‌های بزرگ را به جای چندین بسته و بطری کوچک خریداری کنید.

5- بیشتر در خانه پخت و پز کنید و کمتر از آب آشامیدنی بطری استفاده کنید.

یه خاطر داشته باشید کاهش زباله‌ای که دور ریخته می‌شود تاثیر مستقیمی بر سهولت تفکیک زباله ها دارد. بنابراین اگر می‌خواهید شما هم به حفظ محیط زیست کمک کنید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • به جای دور ریختن وسایل قابل استفاده آنها را تعمیر کنید.
 • چیزهایی را که نمی‌خواهید دور نریزید. آن را به کسی که نیاز دارد تحویل دهید یا آن را بفروشید.
 • محصولاتی بخرید که بادوام بوده و ماندگاری بالایی دارند و خرید لباس و سایر محصولات را کاهش دهید.
 • از خرید غیرضروری محصولات، لباس و سایر وسایل جلوگیری کنید.
 • از موادی که قابل استفاده مجدد هستند استفاده کنید
 • در هنگام خرید از کیسه‌های پلاستیکی و کاغذی قابل استفاده کنید.

چند روش برای بازیافت زباله خانگی و درست کردن کود

برخی تصورات غلط در خصوص تولید کمپوست سازی خانگی وجود دارد که مانعی برای خیلی‌ها برای درست کردن کمپوست است این موارد شامل این است که اولا درست کردن کمپوست یا کود خانگی خیلی پیچیده است، بوی بدی تولید می‌کند و کثیف است.

همه مواردی که مانع علاقه افراد به درست کردن کمپوست می‌شود کاملا صادق است اگر کمپوست کردن به روشی اشتباه انجام شود.

کمپوست کردن راهی بسیار ساده است چون در واقع در این روش شما به سادگی زباله‌های خانگی که قابلیت کمپوست شدن دارند را با خاک باغچه خود ترکیب می‌کنید و به این ترتیب می‌توانید از کمپوست درست شده خود باغچه‌ای پر از سبزیجات برای خود داشته باشید.

کود طبیعی با قهوه

بعد از تهیه یک فنجان قهوه برای خودتان، تفاله آن را دور نریزید و آن را درون یک ظرف جمع کنید. تفاله قهوه یک کود طبیعی فوق‌العاده است و برای گیاهانی که به خاک اسیدی نیاز دارند مناسب است.

برای این کار می‌توانید به راحتی یک پیمانه (۶ فنجان) تفاله قهوه را به همراه ۳ لیتر آب درون یک سطل یا طرف بریزید، سپس به مدت ۲ تا ۳ روز صبر کنید.

تفاله قهوه میزان قابل توجهی نیتروژن، پتاسیم و فسفریک اسید دارد. روش‌های مختلفی برای استفاده از کود قهوه وجود دارد، مثلا می‌توانید تفاله قهوه را به‌مدت یک هفته در آب بخیسانید و از آن برای آبیاری استفاده کنید.

کود طبیعی با پوست موز

پوست موز را به شکل نگینی خرد کنید و درون یک قابلمه بریزد. مقداری آب به قابلمه اضافه کنید، به اندازه‌ای که پوست موز را کاملا بپوشاند. قابلمه را روی اجاق‌گاز قرار دهید و مواد را برای مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید. بگذارید قابلمه کاملا سرد شود و سپس مواد را از صافی رد کنید.

تقریبا اندازه دوبرابر ماده به دست آمده، آب به آن اضافه کنید تا کود مایع رقیق شود. در نهایت می‌توانید این کود را به خاک گلدانتان اضافه کنید.

علاوه‌بر این می‌توانید پوست موز را خشک کنید و پودر حاصل از آن را به عنوان کود گیاهی استفاده کنید. موز و پوست آن سرشار از میزان بالایی پتاسیم است. این ماده معدنی برای افزایش و تقویت رشد گیاهان و گل ‌دادن آنها بسیار عالی است.

کود طبیعی با پوست تخم‌مرغ

بگذارید پوست تخم مرغ کاملا خشک شود سپس آن را خرد و پودر کنید  و آن را روی سطح خاک گلدان بریزید. پوست تخم مرغ یکی از مواد طبیعی ایده‌آل و سرشار از مواد معدنی است که می‌تواند به عنوان کود برای گیاهان خانگی مورد استفاده قرار گیرد. پوست تخم مرغ از پوسیده شدن گیاه نیز جلوگیری می‌کند. مقدار کلسیم بالای موجود در پوست تخم مرغ تقریبا برای هر گیاهی مناسب است.

از تمام این مواد می‌توانید کود خانگی تهیه کنید:

 • آشغال میوه
 • آشغال سبزیجات
 • قهوه
 • تخم مرغ
 • بریده‌های چمن و گیاه
 • برگ‌های خشک
 • تراشه‌های چوب و پوست ریز خرد شده
 • روزنامه خرد شده
 • پوشال
 • خاک رس خاکستری از چوب

چیزهایی که مناسب تهیه کمپوست یا کود خانگی نیستند:

بعضی چیزها نه تنها مناسب کمپوست شدن نیستند بلکه می‌توانند بوی بدی هم ایجاد کنند و حیوانات و آفات را به خود جلب کنند. از این موارد  نباید برای تهیه کمپوست استفاده کرد:

 • هر چیزی که حاوی گوشت، روغن یا چربی باشد
 • خاک رس و تراشه چوب
 • مدفوع سگ یا گربه
 • علف‌های هرز که به بذر می‌دهند
 • محصولات لبنی

منبع

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

محیط زیست من کجاست؟!
1398/02/11

محیط زیست من کجاست؟!

محیط زیست من کجاست؟ اگر بخواهیم تعریف درستی از محیط زیست داشته باشیم کافی است به پیرامون خود کمی با دقت بیشتر نگاه کنیم. آب، هوا، خاک، گیاهان، منابع طبیعی و تمامی موجودات زنده‌ای که ما نیز بخشی از آنها بشمار می‌رویم؛ همه و همه در این تعریف جای خواهند داشت. این مفهومی است که […]

ادامه مطلب
تفکیک‌زباله، سخت نیست!
1398/01/20

تفکیک‌زباله، سخت نیست!

تفکیک‌زباله، سخت نیست! تفکیک زباله اصلا کار سختی نیست. به زبان ساده، جدا کردن انواع زباله از یکدیگر یعنی تفکیک. کاری که به راحتی در خانه، بیمارستان یا کارخانه‌ها به صورت دستی انجام میشود. جداسازی باید در سه گروه خشک، تر و زباله‌های خطرناک انجام شود. اما به چه دلیل ما باید پسماندهای خود را […]

ادامه مطلب
آموزش بازیافت و تفکیک زباله به کودکان
1399/05/01

آموزش بازیافت و تفکیک زباله به کودکان

همه ما به کودکان خود اهمیت می‌دهیم تا هر چیزی که نیاز دارند را دریافت کنند. اما اگر هر چیزی که می‌خواهند را بدون محدودیت به آن‌ها بدهیم، آیا آن‌ها فکر نمی‌کنند که منابع بی حد و حصر هستند و هیچ محدودیتی برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد؟ برای جلوگیری از ایجاد چنین تفکری در […]

ادامه مطلب