راهنمای جامع تفکیک زباله در سازمان‌ها و ادارات
1399/05/06

راهنمای جامع تفکیک زباله در سازمان‌ها و ادارات

صحبت از تفکیک زباله که می‌شود، بسیاری از افراد تصور می‌کنند این کار بسیار دشوار و پیچیده است و به مهارت‌های خاصی نیاز دارد. اما لازم است بدانید که تفکیک زباله، یک فرایند بسیار ساده است که با چند بار انجام دادن، به یک عادت مفید و روزمره تبدیل می‌شود. فرایند تفکیک زباله نه تنها در منزل، بلکه در سازمان‌ها هم اهمیت دارد. چرا که هر روز زباله‌های زیادی در سازمان‌ها تولید می‌شود. تفکیک زباله‌ های سازمانی نه تنها برای محیط زیست مفید است، بلکه منجر به صرفه جویی در انرژی هم می‌شود. در این مقاله به بررسی انواع زباله‌های سازمانی، علت اهمیت ایجاد فرهنگ تفکیک زباله‌ در سازمان‌ها و روش‌های تفکیک زباله‌ در سازمان‌ها می‌پردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

انواع زباله‌های سازمانی

همان‌طور که اشاره کردیم، تفکیک زباله‌ فواید انکارناپذیر زیادی برای محیط زیست و جامعه دارد. در اینجا به معرفی بعضی از شایع‌ترین زباله‌های سازمانی می‌پردازیم. چرا که برای تفکیک زباله‌ های سازمانی لازم است نوع زباله‌ای که تولید می‌کنید را بشناسید. شما می‌توانید زباله‌‌ها را با توجه به نوع زباله به زباله‌های عمومی، زباله‌های پلاستیکی، زباله‌ باقی‌مانده غذاها و … تقسیم کنید.

۱.کاغذ و مقوا

فرقی نمی‌کند یک شرکت بزرگ باشد یا کوچک؛ کاغذ، مقوا، جعبه‌ و کارتون‌ها یکی از بیشترین زباله‌های تولیدشده در سازمان‌ها هستند.

۲.لوازم موجود در سازمان‌ها

با گذشت زمان، همه چیز از میز کار تا کامپیوترها فرسوده شده و به تعویض نیاز پیدا می‌کنند. این امر لوازم سازمان‌ها را تبدیل به یکی از زباله‌های سازمانی رایج می‌کند.

۳.زباله‌های عمومی

بیشتر سازمان‌ها مکان‌هایی مانند اتاق استراحت برای کارکنان خود فراهم کرده‌اند. کارکنان ساعات استراحت خود را در این مکان‌ها می‌گذرانند؛ در نتیجه در طول روز زباله زیادی در این مکان‌ها تولید می‌شود. بطری ‌آب و لیوان‌های کاغذی قهوه و نوشیدنی از جمله زباله‌های عمومی تولیدشده در سازمان‌ها هستند.

۴.باقی‌مانده غذا

۲۰ تا ۳۰ درصد میانگین زباله‌های ایجاد شده توسط افراد، شامل باقی‌مانده غذا است. معمولا بیشتر افراد عادت دارند بیش از آنچه نیاز دارند غذا سفارش دهند. نتیجه این امر تولید زباله بیشتر است.

۵. پلاستیک‌

بطری، کیسه، ظروف و بسته بندی‌های پلاستیکی از جمله زباله‌هایی هستند که در سازمان‌ها تولید می‌شوند.

چرا فرهنگ تفکیک زباله باید در هر سازمانی ایجاد شود؟

باید با ایجاد زیرساخت‌های لازم، برنامه‌های مختلف و متنوع فرهنگی و آموزشی، همچنین به کارگیری راهکارهای مناسب، کاری کرد که افراد به این باور برسند که تفکیک زباله، چه در منزل و چه در محیط کار، بسیار ارزشمند است. بیشتر افراد زباله‌ها‌یشان را در منزل تفکیک می‌کنند. اما نباید از اهمیت تفکیک زباله‌ های سازمانی غافل شد. ایجاد فرهنگ تفکیک زباله‌ در سازمان‌ها فواید متعددی دارد. تفکیک زباله زمان زیادی از شما نمی‌گیرد، اما تفاوت‌های چشمگیری ایجاد می‌کند. در اینجا به بعضی دلایل اهمیت تفکیک زباله در سازمان می‌پردازیم:

۱. صرفه‌جویی اقتصادی

کاهش زباله و مواد زائد یعنی کاهش هزینه‌ها. شما می‌توانید با تفکیک زباله‌ها به کاهش هزینه‌ها در سازمان کمک کنید. برای مثال استفاده مجدد از کاغذهای باطله، هزینه خرید کاغذهای نو را کاهش می‌دهد.

۲. محافظت از محیط زیست

تفکیک زباله‌ های سازمانی‌، ۱۰ نوع آلاینده هوا و هشت نوع آلاینده آب را کاهش می‌دهد. هر یک تن کاغذی که تفکیک می‌کنید، به حفظ ۷ هزار گالن آب و ۱۷ درخت کمک می‌کند. تفکیک زباله در سازمان‌ها از آن جهت اهمیت دارد که موادی مانند لوازم الکترونیک موجود در سازمان‌ها حاوی سمومی هستند که آب‌های زیرزمینی را آلوده کرده و سلامت افراد جامعه را به خطر می‌اندازد.

۳. صرفه جویی در انرژی

صرفه جویی در انرژی، هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ محیطی مفید است. به طور مثال قوطی‌های آلومینیومی را در نظر بگیرید. تولید یک قوطی تهیه شده از مواد بازیافتی، به کمتر از پنج درصد انرژی مورد نیاز در تولید قوطی‌های تولید شده از آلومینیوم احتیاج دارد.

۴. اشتغال‌زایی

امروزه با رواج فرهنگ تفکیک زباله، صنعت تفکیک زباله به نیروی کار بیشتری نیاز دارد. ما با تفکیک زباله می‌توانیم به اشتغال‌زایی کمک کنیم. پس از انجام این کار ساده غافل نشوید.

روش‌های ایجاد فرهنگ تفکیک زباله‌ های سازمانی

برای ایجاد فرهنگ تفکیک زباله در سازمان می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

۱. زباله‌های موجود در محل کارتان را بررسی کنید

اگر تابه‌حال در محل کار خود برنامه‌ای برای تفکیک زباله نداشته‌اید، برای شروع باید زباله‌های تولیدشده را بررسی کنید تا متوجه شوید چه چیزهایی دور انداخته می‌شوند. سپس می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام زباله‌ها را می‌توانید تفکیک کنید.

۲. کمپین تفکیک زباله راه‌اندازی کنید

با توجه به بزرگی یا کوچکی شرکت، می‌توانید برای تفکیک زباله کمپین ایجاد کنید. بهتر است در شرکت‌های خیلی بزرگ یک نفر مسئول بررسی و مدیریت برنامه‌های مربوط به تفکیک زباله‌ها شود.

راه‌اندازی کمپین تفکیک زباله به شما کمک می‌کند زباله‌های تولید شده را بررسی کرده و اعضای شرکت را تشویق به همکاری در این کمپین کنید.

۳.از موارد کوچک شروع کنید و صبور باشید

در سازمان‌ها و ادارات چیز‌های زیادی قابل تفکیک هستند. بنابراین اگر به کارکنان از همان ابتدا برای تفکیک زباله‌ها فشار زیادی بیاورید، تمایلشان را برای انجام این کار از دست می‌دهند.

۴.برای کارکنان خود درباره برنامه‌های تفکیک زباله در سازمان جلسه بگذارید

در سازمان جلسه بگذارید و با کارکنان خود درباره اهمیت تفکیک زباله در سازمان صحبت کنید. کارکنان را تشویق به همکاری کنید.

چگونه زباله‌های سازمانی را تفکیک کنیم؟

۱. در دسترس کارکنان سطل زباله مخصوص زباله‌های خشک و تر قرار دهید

شما باید شرایط را طوری مهیا کنید که تفکیک زباله برای کارکنان آسان باشد. بدین منظور می‌توانید در قسمت‌هایی از سازمان که رفت و آمد بیشتر است، سطل آشغال‌های مخصوص تفکیک زباله قرار دهید. برای زباله‌های خشک و تر سطل آشغال تهیه کنید و در دسترس کارکنان قرار دهید. برای این کار باید روی هر سطل نوشته یا تصویری بذارید تا آنها بدانند در هر سطل چه چیزهایی را می‌توانند بیندازند. همچنین می‌توانید کنار میز کارکنان سطل آشغال‌های کوچکی بگذارید تا زباله‌های خود را به طور تفکیک شده در آن بیندازند.

۲.به کارکنان خود بطری‌های آب قابل مصرف مجدد دهید

با کمی خلاقیت می‌توانید به تولید زباله‌ کمتر کمک کنید. به کارکنان خود بطری‌های آب قابل استفاده مجدد دهید و روی آن علامت شرکت خود را بزنید. برای کاهش مصرف بطری آب هم می‌توانید در چند بخش مختلف سازمان آب سردکن قرار دهید.

۳.از بشقاب‌ها و ظروف چینی و فلزی استفاده کنید

به جای خرید بشقاب‌های پلاستیکی و یکبار مصرف، لیوان‌های کاغذی و قاشق و چنگال پلاستیکی، از لوازم آشپزخانه چینی یا فلزی استفاده کنید.

۴.هوشمندانه‌تر پرینت بگیرید

پرینت گرفتن در سازمان‌ها و ادارات ضروری و اجتناب ناپذیر است. شما می‌توانید از طریق پرینت گرفتن در دو طرف کاغذ (نه فقط یک طرف کاغذ)، تا ۵۰ درصد در مصرف کاغذ صرفه‌جویی کنید. همچنین از کارمندان خود بخواهید تا جایی که امکان دارد، کمتر پرینت بگیرند.

۵.استفاده بهینه از کاغذ

همان‌طور که اشاره کردیم، کاغذ و مقوا از اصلی‌ترین زباله‌های تولیدشده در سازمان‌ها هستند. سطل آشغال‌های مخصوصی برای کاغذ در سازمان قرار دهید. همچنین سعی کنید به کارکنان خود گوشزد کنید از دو طرف کاغذ استفاده کنند و تا جایی که امکان دارد نکات و یادآوری‌ها را به جای کاغذ، در کامپیوتر ثبت کنند تا مصرف کاغذ کاهش یابد.

کلام آخر

همه ما می‌دانیم که تفکیک زباله، چه در منزل و چه در سازمان‌ها، اهمیت زیادی برای محیط زیست و انسان‌ها دارد. از جمله فواید تفکیک زباله در سازمان‌ها می‌توان به کاهش مصرف انرژی، صرفه جویی اقتصادی و اشتغال‌زایی اشاره کرد. شما می‌توانید با راهکارهای آسان، فرهنگ تفکیک زباله را در سازمان خود ایجاد کرده و کارکنان را تشویق به مشارکت در تفکیک زباله‌ها کنید. باید شرایط را برای کارکنانتان طوری فراهم کنید که این امر برای آنها آسان‌تر شود. به طور مثال سطل آشغال‌های مخصوص زباله‌های خشک و تر را در دسترس آنها قرار دهید.

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

بازیافت کاغذ و نقش آن در حفظ و نجات درختان
1399/05/19

بازیافت کاغذ و نقش آن در حفظ و نجات درختان

بازیافت کاغذ یکی از مهم‌ترین فرایند‌هایی است که در مراکز بازیافت برای بازیافت زباله انجام می‌شود. کاغذ یکی از پرمصرف‌ترین محصولات اطراف ما است. محصولی که هر روز با آن سر و کار داریم و بخش زیادی از آن دور ریخته می‌شود. بازیافت کاغذ به معنای نجات درختان کره زمین است. چطور بازیافت کاغذ می‌تواند […]

ادامه مطلب
انواع روشهای دفع زباله و بهترین آن
1399/05/07

انواع روشهای دفع زباله و بهترین آن

زباله‌ها نه تنها باعث ایجاد بیماری، تجمع حشرات، حیوانات و زشتی مناظر می‌شوند، بلکه از طریق آلوده کردن آب، خاک و هوا خسارات فراوانی را به وجود می‌آورند. زباله‌های تولیدشده اگر به روش صحیح دفع نشوند، به محیط زیست آسیب‌های زیادی وارد می‌کنند. برای دفع زباله‌ها روشهای مختلفی وجود دارد. ما در این مقاله به […]

ادامه مطلب
چگونه با بازیافت مواد، کودکان خود را سرگرم کنیم؟
1399/05/16

چگونه با بازیافت مواد، کودکان خود را سرگرم کنیم؟

با توجه به اهمیت روز افزون بازیافت زباله، باید از همان خردسالی این فرایند مهم را به کودکانمان آموزش دهیم. نحوه آموزش به کودکان با بزرگسالان متفاوت است. برای آموزش بازیافت زباله به کودکان، باید این کار را با بازی و سرگرمی‌های مختلف انجام دهید. یکی از روش‌های مقرون به صرفه و مفید برای سرگرم […]

ادامه مطلب