حفظ محیط زیست با زباله ‌های قابل بازیافت خانگی
1399/05/08

حفظ محیط زیست با زباله ‌های قابل بازیافت خانگی

ما هر روز در زندگی روزمره خود، زباله‌های متنوعی را تولید می‌کنیم. زباله‌های تولیدی ما در خانه معمولا در دو دسته اصلی زباله‌ های قابل بازیافت خانگی و زباله‌های غیرقابل بازیافت تقسیم می‌شود. خوبی زباله‌ های قابل بازیافت خانگی این است که می‌توانید آن‌ها را تفکیک کنید و در اختیار مراکز بازیافت بگذارید. به این ترتیب می‌توانید قدم موثری برای حفظ محیط زیست بردارید. در ادامه همراه باشید تا درباره حفظ محیط زیست با زباله های قابل بازیافت خانگی به شما توضیح دهیم.

زباله‌هایی که هر روز در خانه تولید می‌کنیم، انواع مختلفی دارند. از باقی‌مانده مواد غذایی گرفته تا ظروف پلاستیکی مواد غذایی و بسته‌بندی محصولات مختلف. اگر تفاوت انواع زباله‌ها را بشناسید، می‌توانید آن‌ها را در منزل تفکیک کنید و به دست مراکز بازیافت برسانید. با این کار، فرهنگ بازیافت را به بچه‌ها یاد می‌دهید و خودتان هم نقش موثری در آن ایفا می‌کنید.

تفاوت زباله‌ های قابل بازیافت خانگی و غیرقابل بازیافت

زباله‌های قابل بازیافت زباله‌هایی هستند که بعد از دور انداختن باز هم به شکل‌های مختلف قابل استفاده باشند، مثلا ظروف پلاستیکی. ماده اولیه تشکیل‌دهنده این ظروف را می‌تواند بارها برای ساخت محصولات پلاستیکی دیگر مورد استفاده قرار دارد. اما زباله‌های غیرقابل بازیافت، دوباره قابلیت استفاده مجدد ندارند و به مواد دیگر تبدیل نمی‌شوند. برای مثال بعضی از کاغذها مانند کاغذهای حرارتی رسید خودپردازها قابلیت بازیافت ندارند.

انواع زباله‌های خانگی و اهمیت بازیافت آن‌ها

انسان‌ها، کارخانه‌ها و حتی حیوانات، هر روز در حال تولید زباله هستند. تولید زباله و پسماند، بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما محسوب می‌شود. البته می‌توانیم ترفندهایی برای کاهش زباله داشته باشیم و حجم زباله تولیدی را به میزان قابل توجهی کم کنیم ولی به صفر رساندن آن تقریبا غیرممکن است. زباله‌ها و پسماندهای خانگی در چند دسته‌بندی اصلی قرار می‌گیرند که در ادامه انواع آن را معرفی کنیم. شناخت انواع زباله‌ها کمک می‌کند که بهتر بتوانید آن‌ها را تفکیک کنید.

۱. پسماند مایع

پسماند مایع شامل روغن‌ها، رسوب و لجن، آب حاصل از شست‌وشو، شوینده‌ها و آب‌های آلوده است که معمولا به فاضلاب راه پیدا می‌کند. این پسماندها برای محیط زیست خطرناک و آسیب‌زا هستند و غیر از خانه در محیط‌های صنعتی هم پیدا می‌شوند. در واقع فاضلاب، هر نوع پسماندی است که به شکل مایع وجود دارد.

۲. پسماند خشک یا جامد

پسماند خشک و جامد شامل هر نوع زباله‌ای است که حاوی مایعات نباشد. این نوع زباله هم در خانه و هم در محیط‌های صنعتی پیدا می‌شود. پسماند خشک که ممکن است قابل بازیافت یا غیرقابل بازیافت باشد، در چهار دسته‌بندی اصلی قرار می‌گیرد:

شیشه و سرامیک: شیشه یکی از مهم‌ترین پسماندهای قابل بازیافت است. بعضی از شرکت‌ها سرامیک را هم بازیافت می‌کنند.

پلاستیک: زباله پلاستیکی شامل ظروف و بسته‌بندی مواد غذایی، بطری‌ها و کیسه‌های پلاستیکی است. پلاستیک زیست‌تجزیه‌پذیر نیست و قابل بازیافت است. البته نوع پلاستیک بسیار مهم است،‌چرا که بعشی از پلاستیک‌ها حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که آن‌ها را غیرقابل بازیافت می‌کند.

زباله کاغذی: زباله کاغذی شامل بسته بندی‌های کاغذی و مقوایی، روزنامه‌ها، کاغذهای اداری، دفاتر و کتاب‌های بی‌استفاده و… است. کاغذ قابل بازیافت به شمار می‌رود.

فلزات: فلزات هم از زباله‌های قابل بازیافت است. در واقع بیشتر زباله‌های فلزی ما قابل بازیافت محسوب می‌شوند. معمولا قوطی مواد غذایی از جنس فلزات بوده و می‌توان آن‌ها را بازیافت کرد.

۳. زباله ارگانیک

زباله‌های ارگانیک شامل مواد غذایی دور ریختنی مانند میوه‌ها، سبزیجات، پوست تخم‌مرغ و … است. این زباله تقریبا هر روز در زباله‌های خانگی پیدا می‌شود. زباله ارگانیک به مرور زمان به کود تبدیل می‌شود و از آن کمپوست تهیه می‌کنند. در نتیجه آن را می‌توان زباله قابل بازیافت نامید.

۴. زباله های قابل بازیافت خانگی

همه مواد دور ریختنی که بتوان دوباره به شکل‌های مختلفی از آن استفاده کرد، در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند. این شامل فلزات، شیشه، پلاستیک، زباله ارگانیک و وسایل منزل است. همه این زباله‌ های قابل بازیافت خانگی را باید از یکدیگر و از سایر زباله‌ها جدا کنید. اگر در مورد زباله‌ای مطمئن نیستید، می‌توانید قبلا تحقیق کنید یا دستورالعمل‌های روی محصولات را بررسی کنید.

۵. زباله‌های خطرناک

زباله‌های خطرناک شامل مواد اشتعال‌زا، سمی یا خورنده است. این زباله‌ها برای محیط زیست و انسان‌ها اثرات مخرب زیادی دارند و حتما باید از سایر زباله‌ها جداگانه دفع شوند.

تاثیر بازیافت زباله‌های خانگی بر محیط زیست

زباله‌های خانگی یکی از مهم‌ترین منابع تولید زباله در دنیا به شمار می‌روند. بازیافت این زباله تاثیرات مثبت فراوانی بر طبیعت و محیط زیست دارد از جمله:

حفظ منابع طبیعی: منابع طبیعی دنیا محدود هستند و بعضی از آن‌ها کاملا رو به اتمام‌اند. بازیافت کمک می‌کند که از بعضی از این منابع بارها و بارها استفاده کنیم.

حفظ اکوسیستم و حیات وحش: بازیافت کردن باعث می‌شود که نیاز به کاشت، برداشت و استخراج مواد اولیه خام از سطح زمین کمتر شود. هر چقدر کمتر از منابعی مثل جنگل‌ها و سایر منابع طبیعی استفاده شود، آلودگی آب و خاک و هوا کمتر می‌شود و اکوسیستم و حیات وحش، حفظ می‌شوند.

کاهش نیاز به مواد خام: تقاضا در دنیا برای ساخت محصولات جدید بسیار بالا است. اگر بتوانیم از مواد و محصولاتی که وجود دارند، دوباره استفاده کنیم، نیاز به مواد خام کاهش پیدا می‌کند. هزینه بازیافت بسیار کمتر از هزینه استخراج و آماده‌سازی مواد خام جدید است.

حفظ انرژی: تهیه محصولات از مواد بازیافتی نسبت به تولید از مواد خام، به انرژی کمتری نیاز دارد. مثلا تولید آلومینیوم از محصولات قدیمی ۹۵ درصد کمتر انرژی مصرف می‌کند، نسبت به زمانی که بخواهیم آلومینیوم را از صفر تولید کنیم.

کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای: گازهای گلخانه‌ای یکی از مهم‌ترین عوامل تغییر اقلیم و گرم شدن زمین محسوب می‌شود. در بازیافت چون انرژی کمتری مصرف می‌شود، گازهای گلخانه‌ای هم کمتر تولید می‌شود. علاوه بر این، بازیافت باعث کاهش تولید متان در خاک چال‌ها می‌شود. متان برای طبیعت بسیار آلوده‌کننده‌تر از کربن دی‌اکسید است.

مدیریت زباله ‌های قابل بازیافت خانگی

زباله های قابل بازیافت خانگی را باید در خانه مدیریت و تفکیک کنید تا از این طریق به مراکز بازیافت کمک کرده باشید.  در ادامه چند نکته در مورد تفکیک و مدیریت زباله خانگی را مطرح می‌کنیم که باید همیشه به خاطر داشته باشید.

۱. کاهش زباله

قبل از بازیافت و تفکیک زباله، یکی از اولین قدم‌هایی که می‌توانید برای کمک به محیط زیست بردارید، کاهش زباله است. باید همیشه تلاش کنید تا کمترین زباله ممکن را تولید کند. این کار را می‌توانید از طریق کم کردن خرید مواد بسته بندی شده انجام دهید. بعضی از محصولات را می‌توانید در بسته‌بندی‌های بزرگ بخرید. مثلا به جای ده تا ظرف کوچک مایع دستشویی، یک ظرف بزرگ بخرید. بازیافت کردن قطعات بزرگ پلاستیکی، راحت‌تر و کم‌ هزینه‌تر است.

۲. شستن یا نشستن؟

حتما برای شما هم سوال پیش آمده که آیا باید ظروف پلاستیکی و فلزی که قرار است برای بازیافت تحویل دهیم، بشوییم یا نه؟ تمیز کردن باقی‌مانده مواد غذایی از روی ظروفی که می‌خواهید تفکیک کنید و به مراکز بازیافت تحویل دهید، کار کارکنان این مراکز را ساده‌تر می‌کند و از انتشار آلودگی‌ها پیشگیری می‌کند. به هر حال این زباله‌های بازیافتی با چند روز فاصله به مراکز بازیافت می‌رسند. حالا فرض کنید که کمی از مواد غذایی روی ظروف باقی مانده باشد. طی این چند روز، این مواد روی ظروف باقی می‌مانند و بوی نامطبوعی ایجاد می‌کنند. به همین خاطر، تمام چیزهایی که قرار است به مراکز بازیافت تحویل دهید، بشویید. اگر نمی‌خواهید آب مصرف کنید، آن‌ها را داخل سینک بگذارید. در این صورت وقتی ظرف‌های دیگر را می‌شویید، این ظروف هم شسته می‌شوند.

۳. تهیه کمپوست

با زباله‌های تر و ارگانیک می‌توانید کمپوست تهیه کنید. این نوع زباله‌ها اگر به خاک چال‌ها راه پیدا کنند، گاز متان تولید می‌کنند که ۲۰ برابر آلوده‌کننده‌تر از کربن دی‌اکسید است. پوست میوه‌ها، سبزیجات، دانه قهوه و حتی کاغذهای خیس می‌توانند در تهیه کود و کمپوست استفاده شوند.

۴. مچاله نکردن کاغذ

اگر عادت دارید که کاغذها را قبل از انداختن در سطل مخصوص بازیافت، مچاله می‌کنید، این کار را متوقف کنید. مچاله کردن کاغذها باعث از بین رفتن بافت سلولزی آن‌ها می‌شود. هر چقدر که این بافت مستحکم‌تر باشد، تعداد دفعاتی که قابل بازیافت است، افزایش پیدا می‌کند.

۵. کاغذهای بی‌ارزش

بعضی از انواع کاغذها وجود دارند که قابل بازیافت نیستند. مثلا رسید دستگاه‌های خودپرداز، کاغذهای چرب، کاغذهایی که چسب دارند و… به همین دلیل در مرحله اول باید از گرفتن رسید خودداری کنید و از این مدل کاغذها استفاده نکنید. اگر کاغذ چسب‌دار یا استیکر دارید، برای دور انداختن، قسمت چسب‌دار آن را جدا کنید.

۶. شیشه‌های پرهزینه

تا جایی که می‌توانید باید استفاده از شیشه‌ها را کاهش دهید. ولی اگر ناچار بودید سعی کنید از شیشه‌هایی که دهانه باریک دارند، اجتناب کنید. بازیافت این مدل شیشه‌ها، پرهزینه‌تر و پیچیده‌تر است.

۷. تیوب کرم‌ها و خمیردندان

تیوب کرم‌ها و خمیردندان‌ها از پلی‌اتیلن تهیه می‌شود که نوعی پلاستیک و قابل بازیافت است. بنابراین این تیوب‌ها را تا جایی که ممکن است خالی کنید و بعد داخل سطل مخصوص بازیافت بیندازید.

۸. بسته‌بندی اسنک‌ها

اسنک‌ها و تنقلات معمولا بسته‌بندی‌هایی دارند که از نوعی پلاستیک پوشیده شده از لایه نازکی آلومینیوم تشکیل شده است. این بسته‌بندی‌ها قابل بازیافت هستند ولی فرایند بازیافت آن‌ها بسیار گران و سخت است و شرکت‌های محدودی توانایی انجام آن را دارند. قبل از تفکیک این زباله‌ها، حتما از مرکز بازیافتی که با آن همکاری می‌کنید در مورد بازیافت این مواد بپرسید.

درنهایت

زباله های قابل بازیافت خانگی بخش مهمی از زباله‌های تولیدی دنیا را تشکیل می‌دهند. این زباله‌ها به راحتی قابلیت تبدیل شدن به مواد دیگر را دارند و شما با چند اقدام ساده می‌توانید در کاهش آلودگی محیط زیست تاثیرگذار باشید. با تفکیک زباله های قابل بازیافت خانگی می‌توانید مستقیم و غیرمستقیم در حفظ طبیعت و محیط زیست نقش داشته باشید.

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

مبادله پسماند خشک با کتاب
1400/02/06

مبادله پسماند خشک با کتاب

فروشگاه پس انداز کتاب یک کار فرهنگی از جاروب است که با هدف ترویج فرهنگ تفکیک و تحویل پسماند خشک و همچنین فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی راه‌اندازی شده است. شهروندان تهرانی می‌توانند از طریق وب سایت و اپلیکیشن جاروب به ازای تحویل پسماند خشک از این فروشگاه کتاب تهیه کنند. علاوه بر خرید کتاب‌های نو، افراد می‌توانند کتاب‌های دست دوم خود را هم به جاروب بفروشند و یا اهدا کنند.در این طرح کتاب‌هایی که قابل استفاده و فروش باشند، در کتاب‌فروشی جاروب فروخته می‌شوند و درآمد حاصل از فروش کتاب‌ها برای تحصیل و آموزش کودکان در اختیار بنیاد حمایت از کودکان قرار می‌گیرد.

ادامه مطلب
زباله چیست و چگونه زباله‌ها را تفکیک کنیم؟
1399/05/01

زباله چیست و چگونه زباله‌ها را تفکیک کنیم؟

زباله با آشغال تفاوت دارد،‌ اما این تفاوت از اهمیت شناخت انواع زباله و تفکیک آن‌ها چیزی کم نمی‌کند. ما با شناخت انواع زباله باید بتوانیم که زباله‌های قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت را از یکدیگر تفکیک کنیم و گام موثری برای بهبود فرایند مدیریت پسماند شهری برداریم. چرا که اصلی‌ترین گام مدیریت پسماند، تفکیک […]

ادامه مطلب
تفکیک‌زباله، سخت نیست!
1398/01/20

تفکیک‌زباله، سخت نیست!

تفکیک‌زباله، سخت نیست! تفکیک زباله اصلا کار سختی نیست. به زبان ساده، جدا کردن انواع زباله از یکدیگر یعنی تفکیک. کاری که به راحتی در خانه، بیمارستان یا کارخانه‌ها به صورت دستی انجام میشود. جداسازی باید در سه گروه خشک، تر و زباله‌های خطرناک انجام شود. اما به چه دلیل ما باید پسماندهای خود را […]

ادامه مطلب