چرا باید محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی را بخریم؟
1399/05/19

چرا باید محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی را بخریم؟

زباله‌ها بخش مهمی از آلودگی‌های محیط زیست هستند. زندگی ماشینی امروز و مصرف‌گرایی سرسام‌آور، باعث تولید انبوهی از زباله شده و هر روز که می‌گذرد بر حجم این آلودگی طولانی مدت افزوده می‌شود. باوجود تلاش‌هایی که برای بازیافت انواع زباله صورت گرفته می‌گیرد مردم توجه و حوصله چندانی برای بازیافت زباله نشان نمی‌دهند. حذف یا کاهش زباله در مبدا، شعاری است که سال‌ها توسط انواع سازمان ها تبلیغ شده است اما معمول نیست و معلوم هم نیست که چه اندازه در گوش جامعه مصرف‌گرای امروزی رفته است. با گسترش شرکت‌ها و کارخانجات تولیدکننده محصولات خوراکی، بهداشتی و تولیدکنندگان لباس و به‌ویژه صنعت مد ناپایدار (Fast Fashion) با تولیدات انبوه و بازارهای رقابتی‌شان از یک طرف و مشتریان سیری‌ناپذیر از طرف دیگر، بیش از قبل باید نگران آینده خود و نسل‌های بعد از ما روی زمین باشیم. در این مطلب می‌خواهیم محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی را بشناسیم و اهمیت آنها را بررسی کنیم.

فواید بازیافت زباله برای طبیعت

بازیافت زباله وقتی اهمیت پیدا می‌کند که به ابعاد تاثیر منفی زباله‌ها بر محیط طبیعی فکر کنیم. مواد شیمیایی مضر و گازهای گلخانه‌ای از انبوه زباله‌ها در محل‌های دفع زباله رها می‌شوند، در نتیجه بازیافت زباله می‌تواند تا حد زیادی به کاهش آلودگی‌های ناشی از ضایعات کمک کند.

از بین رفتن زیستگاه‌ها و گرم شدن کره زمین هم از جمله تاثیرات ناشی از جنگل‌زدایی است، اما با بازیافت می‌توان نیاز به مواد اولیه را کاهش داد و از جنگل‌های بارانی محافظت کرد. از طرفی هنگام تهیه محصولات از مواد اولیه مقادیر عظیمی انرژی مصرف می‌شود، اما در بازیافت انرژی کمتری مصرف می‌شود و همین امر به حفظ منابع طبیعی کمک می‌کند.

فواید بازیافت زباله برای انسان

باید هرچه زودتر به این باور برسیم که دیگر فضایی برای زباله‌ها روی کره زمین باقی نمانده است و زمین‌های دفع زباله به سرعت در حال پر شدن هستند. یکی از فواید مهم بازیافت کاهش هزینه‌های مالی در اقتصاد کشورها است. همانطور که گفتیم، تولید محصول از مواد اولیه از تولید محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی بسیار به‌صرفه‌تر است. بازیافت، نیاز به مواد اولیه را کاهش می‌دهد، سبب مصرف انرژی کمتر می‌شود و منابع طبیعی را برای نسل‌های آینده حفظ می‌کند.

چه موادی قابل بازیافت هستند؟

آلومینیم: قوطی‌های آلومینیمی 100 درصد قابل بازیافت هستند و بازیافت آن‌ها می‌تواند چندین بار صورت بگیرد. علاوه بر این، تبدیل قوطی‌های بازیافتی نسبت به ساخت انواع جدید آن‌ها، 95 درصد انرژی کمتری مصرف می کند.

بطری‌های پلاستیکی: بر اساس پژوهش‌های موسسه بازیافت ظروف، آمریکایی‌ها در هر سال حدود 25 میلیارد بطری یک‌بار مصرف می‌خرند و حدود 80 درصد این بطری‌ها سر از اماکن دفن در می‌آورد.

ساخت پلاستیک از مواد بازیافتی نسبت به درست کردن پلاستیک‌ نو حدود دو سوم انرژی کمتری مصرف می‌کند. از آنجا که بطری‌های پلاستیکی نسبت به دیگر پلاستیک‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، مناسب‌ترین پلاستیک برای بازیافت محسوب می‌شوند. بنابراین اینجاست که می‌توان گفت محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی از جمله بطری‌های پلاستیکی بسیار جذاب است.

روزنامه: تفکیک روزنامه‌ها از هر کاری آسان‌تر است. به نقل از سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا کاغذ یک سوم زائدات شهری آمریکا را تشکیل می‌دهد. از آنجا که بازیافت کاغذ علاوه بر حفاظت از منابع و ذخیره انرژی از انسداد اماکن دفن جلوگیری می‌کند، بازیافت آن به شدت توصیه می‌شود.

مقوای موج‌دار: مقواهای موج‌دار قدیمی درصد زیادی از زایدات تجاری را شامل می شوند. در 1996 ایالات متحده 29 میلیون تن مقوای موج‌دار تولید کرد که برابر 13.8 درصد کل زایدات شهری بود. تقریبا 90 درصد این زباله ها از اماکن تجاری و غیر خانگی یعنی جاهایی که ما در آن ها کار می‌کنیم می آیند، پس قرار دادن مخازن جمع آوری زایدات در نزدیک ادارات به بازیافت و کوچک سازی آن ها (بعد از ریخته شدن در مخزن یا سطل آشغال) کمک زیادی می‌کند.

قوطی‌های فولادی: محصولات فولادی هم مانند محصولات آلومینیومی می‌توانند دوباره بازیافت شوند و کماکان کیفیت خوب خود را حفظ کنند. با این‌حال قطعات فولادی خودرو و ابزار آلات هم قابل بازیافت هستند. هر سال در آمریکای شمالی 80 میلیون تن فولاد بازیافت می‌شود که انرژی آن به اندازه انرژی مصرفی سالانه 18 میلیون خانه است.

بطری‌های پلاستیکی پلی اتیلن دانسیته بالا: این نوع پلاستیک، پلاستیکی متراکم است که در ساخت پاک‌کننده ها، سفید کننده‌ها، شامپو و ظرف شیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلاستیک را با لوگوی درج شده در کف ظرف می توان شناخت: سه پیکان در تعقیب هم. به عدد داخل لوگو نگاه کنید؛ اعداد یک و دو هر جایی قابل بازیافت هستند اما اعداد 3 تا 7 محدودیت بازیافت دارند. فراموش نکنید که تمام ظروف پلی اتیلن دانسیته بالا را در سینک آبکشی و تمیز نمایید. کثیفی و غذای باقیمانده در فرآیند بازیافت، آلودگی ایجاد می‌کند.

ظروف شیشه‌ای: ظروف شیشه‌ای بازیافتی نسبت به شیشه‌های دست نخورده 50 درصد انرژی ذخیره می‌کنند و یک ظرف شیشه‌ای آنقدر انرژی ذخیره می کند که با آن می توان یک لامپ حبابی 100 واتی را به اندازه 4 ساعت روشن نگه داشت. شیشه‌های بازیافتی 20 درصد آلودگی هوا و 50 درصد آلودگی آب کمتری دارند و یک تن شیشه ساخته شده از 50 درصد مواد بازیافتی 250 پوند ضایعات معدنی کمتری به‌وجود می‌آورد. بنابراین لوازمی که با ظروف شیشه‌ای ساخته می‌شوند یکی از دیگر محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی است.

مجله و روزنامه: دلایل گوناگونی برای بازیافت مجله و روزنامه موجود است. اول اینکه کاغذهای بازیافتی نسبت به کاغذهای دست نخورده 60 درصد انرژی بیشتری ذخیره می‌کنند و علاوه بر آن 95 درصد آلودگی هوای کمتری ایجاد می‌کنند. بازیافت یک تن کاغذ، 17 درخت و 7000 گالن آب را تحت حفاظت خود قرار می دهد.

رایانه‌ها: رایانه‌ها از دو راه قابلیت بازیافت دارند. رایانه‌های قدیمی که هنوز کار می‌کنند را به دیگران ببخشید یا آن‌ها را به موسسات خیریه ببخشید تا در اختیار کسانی که قادر به خرید رایانه نیستند قرار گیرد و در ضمن از زباله شدنشان هم جلوگیری شود. به عمل بیاید. رایانه‌هایی را که دیگر کار نمی‌کنند به مراکز بازیافت بدهید تا جداسازی شده و مواد به درد مفیدشان بازیافت شود.

خرید محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی چه فایده‌ای دارد؟

اولین فایده خرید محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی، کاهش مقدار استخراج از منابع طبیعی و استفاده مستقیم از مواد خام است. فایده دوم کاهش انرژی مورد نیاز برای تولید محصولات است زیرا همانطور که گفتیم تفاوت بسیاری بین انرژی که صرف تولید محصول با استخراج از منابع جدید و انرژی که صرف بازیافت منابع قبلی می‌شود وجود دارد. علاوه براین، هرچه استفاده از محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی رواج بیشتری پیدا کند تقاضا برای مواد قابل بازیافت بیشتر می‌شود و سیستم‌های بازیافتی هم پایدار می‌مانند.

استفاده از محصولات ساخته شده از مواد بازیافتی، نه تنها از چرخه اقتصاد حمایت می‌کند، بلکه کالاها و اجناسی که از مواد بازیافتی تهیه می‌شوند هم در تولیدکننده حس خوبی ایجاد می‌کند، هم برای افرادی که این محصولات را با نیت حفاظت از محیط زیست خریداری و حمایت می‌کنند!

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

انواع زباله خانگی را بشناسید
1399/04/30

انواع زباله خانگی را بشناسید

در سراسر جهان روزانه بر میزان تولید زباله‌ها افزوده می‌شود. مدیریت پسماند یا مدیریت زباله‌ هم به یکی از مشکلات مهم و جدی جهان امروزی تبدیل شده است. اما خوب است بدانیم مدیریت و کنترل زباله‌ها صرفا وظیفه دولت و شهرداری‌ها نیست. بلکه مردم هم می‌توانند نقش موثری در فرایند مدیریت پسماندها داشته باشند. فقط […]

ادامه مطلب
پلاستیک قاتل طبیعت!
1398/01/20

پلاستیک قاتل طبیعت!

پلاستیک قاتل طبیعت شاید در نگاه اول این جمله خیلی اغراق‌آمیز به نظر می رسد. پلاستیک مدتهاست در زندگی ما ریشه دوانده است. او: هم خانه هم کلاس و همکارماستح هر روز صورتمان را می شویدح صبحانه خوردنمان را آسان می کندک خوراکی هایمان را سالم نگه میدارد. و حتی ساعتها کودکانمان را سرگرم می […]

ادامه مطلب
راهنمای جامع آموزش تفکیک زباله و پسماند
1399/05/08

راهنمای جامع آموزش تفکیک زباله و پسماند

تفکیک زباله و پسماند یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی است که می‌توانیم برای داشتن یک محیط زیست سالم، برداریم و از این طریق، به فرایند بازیافت زباله‌ها سرعت ببخشیم. به همین دلیل یاد گرفتن این کار و آموزش تفکیک زباله و پسماند به فرزندان و اطرافیان نیز، اهمیت زیادی دارد. برای اینکه زباله را به بهترین […]

ادامه مطلب