محصولات پایدار زیست محیطی را بشناسید
1399/05/27

محصولات پایدار زیست محیطی را بشناسید

حتما عبارت محصولات پایدار زیست محیطی را شنیده‌اید. این محصولات در تمام مراحل تولید، توزیع و حتی بسته‌بندی با احترام به محیط زیست و بدون آسیب رساندن به آن، تولید می‌شوند. استفاده از این محصولات، نقش موثری در حفظ منابع طبیعی دارد.

محصولات پایدار زیست محیطی و انواع آن‌ها

در سال‌های اخیر عبارت «پایداری» به یکی از عبارت‌های رایج در میان مردم تبدیل شده است. محصولات و فروشگاه‌ها پر از این کلمه شده و محصولاتی که این ویژگی را داشته باشند معمولا محبوبیت بیشتری دارند. اما محصولات پایدار زیست محیطی یعنی چه؟ کلمه پایدار به چه معناست؟ آیا این یک رویه مثبت است یا فقط برای مدت کوتاهی رواج پیدا کرده؟

محصولات پایدار زیست محیطی محصولاتی هستند که با در نظر گرفتن احترام به محیط زیست و افرادی که بخشی از زنجیره تولید آن هستند طراحی و ساخته می‌شود.

مفهوم پایداری با اکولوژی و محیط زیست در ارتباط مستقیم است. این محصولات آسیبی به محیط زیست نمی‌زنند و حتی مواد شیمیایی در تولید آنها کاربرد ندارد. محصولات پایدار زیست محیطی فقط به مواد غذایی و مواد آرایشی و محصولات زیبایی محدود نمی‌شود.

پایداری می‌تواند بخشی از هر زمینه تجاری باشد. این روزها برندهای مد، برندهای لوازم خانگی و حتی رستوران‌ها این شیوه جدید ارائه محصولات و خدمات را در پیش گرفته‌اند و تلاش می‌کند تا یک کسب‌وکار پایدار زیست محیطی داشته باشند.

ویژگی‌های پایداری زیست محیطی

برای اینکه یک محصول از نظر زیست محیطی پایدار در نظر گرفته شود باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

چرخه عمر

محصولات پایدار زیست محیطی محصولاتی هستند که چرخه عمر آنها تکمیل می‌شود بدون اینکه کوچکترین اثری بر محیط زیست داشته باشد. تمام مراحل تولید این محصولات کاملا با در نظر گرفتن محیط زیست طی می‌شود از جمع کردن مواد خام گرفته تا تولید، توزیع و استفاده از محصولات.

دوگانگی

در تولید این محصولات روی دو مورد تمرکز می‌شود؛ یکی فاکتور انسانی و دیگری فاکتور زیست‌محیطی.

محصول پایدار زیست محیطی محصولی است که هم به محیط زیست اهمیت می‌دهد و هم به شرایط کار و حقوق بشر برای افرادی که در تولید آن نقش دارد.

در واقع یک محصول، زمانی از نظر زیست محیطی پایدار در نظر گرفته می‌شود که نه تنها خودش برای محیط زیست آسیبی نداشته باشد بلکه تولید آن هم برای افرادی که در تولید آن دخالت دارند هیچگونه آسیب و خطری ایجاد نکند. همچنین باید حقوق انسانی تولیدکنندگان در نظر گرفته شود.

مشارکت مثبت

استفاده از این محصولات و تولید آنها نقش بسیار مهمی در سطح جهانی دارد. باعث ارتقاء تجارت عادلانه است. به جوامع افرادی که در تولید آنها نقش دارد کمک می‌کند و باعث رشد اجتماعی و اقتصادی آنها می‌شود. رشد اجتماعی و اقتصادی باعث بهبود کیفیت زندگی این افراد است.

در واقع پایداری به معنای تولید محصولات و کارکردن در زمینه‌هایی است که اهداف کاملا مثبت در سراسر دنیا دارد.

تامین نیازها

هدف از تولید هر محصولی تامین بخشی از نیازهای مردم است. در بازار محصولات متعددی وجود دارند که برای تامین یک نیاز یکسان تولید می‌شود.  اما محصولات پایدار زیست محیطی دو هدف دارند.  نه تنها نیاز مردم را رفع می‌کنند بلکه به طور غیرمستقیم باعث رفع نیازهای افرادی می‌شوند که در تولید آنها نقش دارند.

رقابت‌پذیری

این روزها رقابت خوبی بین برندهای مختلف برای تولید محصولات پایدار زیست محیطی وجود دارد. برندهایی که محصولات جدید و متفاوت دارند توجه مردم را جلب می‌کنند و معمولا خلاقانه‌تر از محصولات عادی هستند.

به همین دلیل است که محصولات پایدار زیست محیطی توجه زیادی را در بازار و در بین مشتریان جلب کرده‌اند. این محصولات علاوه بر این که کاملا کاربردی هستند و از نظر زیست محیطی نیز آسیبی به طبیعت نمی‌زنند، از نظر رفع نیازها و خلاقیت و کاربردی بودن توجه مردم را جلب کردند.

استفاده از محصولات پایدار زیست محیطی در زندگی نه تنها باعث نمی‌شود که از نیازهای اصلی خود صرف نظر کنید بلکه یک سبک زندگی است که هر روز دنبال‌کنندگان بیشتری پیدا می‌کند.

استفاده از محصولات زیست پایدار زیست محیطی یک اقدام مثبت برای حفظ محیط زیست و برای حفظ جوامعی است که در خطر مشکلات اقتصادی قرار دارد.

محصولات پایدار زیست محیطی محصولاتی هستند که هم از نظر محیط‌زیست هم از نظر اجتماعی و اقتصادی مزایایی برای افراد مختلف دارند. در تمام چرخه تولید، توزیع و استفاده از آنها، اهمیت محیط زیست بیش از همه چیز مورد توجه قرار گرفته است.

چرا استفاده از محصولات پایدار سازگار با محیط زیست اهمیت دارد؟

هیچ الزام قانونی وجود ندارد که شما را مجبور کند تا از محصولات پایدار زیست محیطی یا از خدمات پایدار استفاده کنید اما استفاده از این محصولات و خدمات، مزایای متعددی داردکه می‌توانید آن‌ها را مستقیما در زندگی خود مشاهده کنید.  استفاده از این محصولات و خدمات می‌تواند کمک کند تا:

  • میزان تاثیرگذاری منفی خود را بر محیط زیست کاهش دهید
  • در حل مشکلات اجتماعی نقش داشته باشید و زندگی برخی از افراد و جوامع آسیب‌پذیر را بهبود ببخشید
  • در استفاده از محصولات و خدمات صرفه‌جویی مادی داشته باشید

مزایای استفاده از محصولات پایدار زیست محیطی

استفاده از محصولات زیست پایدار زیست‌محیطی فواید زیادی دارد.  مهمترین فایده آن حفظ منابع طبیعی و اهمیت به محیط زیست است ولی فواید دیگری هم دارد.

تشویق تولیدکنندگان به تولید محصولات پایدار زیست محیطی بیشتر

وقتی محصولات پایدار زیست ‌محیطی را خریداری می‌کنیم در واقع به نوعی از تولیدکنندگان این محصولات هم حمایت می‌کنیم.

هر چقدر که تقاضا برای محصولات پایدار زیست محیطی افزایش پیدا کند، تولیدکنندگان نیز راه‌های جدیدی برای ساخت و فروش این محصولات پیدا می‌کنند. تولیدکنندگان این قبیل محصولات برای محیط زیست اهمیت زیادی قائل هستند و تلاش می‌کنند تا محصولی که می سازند در تمام چرخه عمر خود آسیبی به محیط زیست نزند.

بسیاری از این محصولات توسط کسب‌وکارهای کوچک و محلی تولید می‌شود و حمایت از این کسب‌وکارها به معنای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر جامعه است. از تولید گرفته تا بسته‌بندی و توزیع،  محصولات پایدار زیست محیطی هیچگونه آسیبی برای محیط زیست ندارند.

پس هر چقدر تولید این محصولات افزایش پیدا کند و جایگزین محصولات عادی شود، برای محیط زیست و برای جوامع محلی بهتر است.

محصولات پایدار زیست نه تنها از نظر حفظ محیط زیست اهمیت دارند بلکه معمولا سالم‌تر، ایمن‌تر و باکیفیت‌تر هستند.

در تولید آنها حتی به امنیت و آرامش کارگران بخش تولید هم توجه می‌شود. در ساخت آنها معمولا خلاقیت زیادی وجود دارد و محصولاتی خاص و متفاوت هستند. حتی در انتخاب بسته‌بندی آنها نیز به محیط زیست توجه می‌شود در نتیجه استفاده از این محصولات، حجم زباله‌های تولیدی شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 حفاظت از منابع طبیعی

همه چیزهایی که برای بقا به آن نیاز داریم مثلا غذا، هوا، آب و سرپناه، همگی از منابع طبیعی به دست می‌آید. از بین رفتن منابع طبیعی به این معناست است که فرزندان و نوادگان ما زندگی راحت و بی‌دغدغه‌ای نخواهند داشت. هر چقدر که بیشتر این منابع را حفظ کنیم هم برای خود ما بهتر است و هم برای آینده فرزندانمان.

قبلا هم گفتیم که در تولید محصولات پایدار زیست محیطی مهم‌ترین چیزی که در نظر گرفته می‌شود حفظ محیط زیست. استفاده از این محصولات، منابع طبیعی را حفظ می‌کند و محیط زیست بهتر و سالم‌تری برای ما به ارمغان می‌آورد که هم خود ما از آن لذت میبریم و هم نسل آینده از آن به بهترین شکل استفاده می‌کند.

ایجاد محیط زندگی سالم‌تر

خریدن محصولات پایدار زیست محیطی انتخابی کامل هوشمند آن است باعث می‌شود که محیط زندگی شما سالم‌تر و طبیعی‌تر باشد.

اگر به اطراف خود دقت کنید و محصولاتی را ببینید که کاملا از مواد طبیعی ساخته شده‌اند و یا قابل بازیافت هستند خواهید دید که احساس بهتری نسبت به آنها دارید. مثلا یک صندلی چوبی را با یک صندلی پلاستیکی مقایسه کنید، صندلی چوبی احساس بهتری به ما می‌دهد و ما را به طبیعت نزدیک‌تر می‌کند.

اضافه کردن این محصولات به خانه باعث می‌شود که فضای گرم‌تر و سالم‌تری برای خودتان و خانواده‌تان ایجاد کنید. محیطی که در آن بیشتر از همیشه احساس آرامش می‌کنید و در عین حال رفع نیازهای روزمره زندگی شما باعث آسیب رسیدن به محیط زیست نمی‌شود.

 ذخیره انرژی

یکی از انواع محصولات زیست محیطی پایدار محصولاتی هستند که از نظر مصرف انرژی بسیار بهینه هستند و انرژی بسیار کمی مصرف می‌کند. مثلا بسیاری از وسایل برقی منزل از جمله یخچال و کولر ممکن است پایدار زیست محیطی باشند یعنی با صرف کمترین انرژی بیشترین کارایی را دارند. استفاده از این وسایل کمک می‌کند که مقدار زیادی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم.

 کاهش تولید کربن

گازهای گلخانه‌ای مهمترین عامل ایجاد گرمایش جهانی هستند. در تولید محصولات پایدار زیست‌محیطی کمترین میزان کربن و گازهای گلخانه‌ای تولید می‌شود. استفاده از این وسایل به معنای حمایت از فرآیندهای تولیدی است که گازهای گلخانه کمتری تولید می‌کند.

 کاهش تولید زباله

افزایش حجم زباله و بازیافت آن به یکی از مشکلات مهم در دنیای امروز ما تبدیل شده است. بیشتر محصولات پایدار زیست محیطی کاملا قابل بازیافت هستند.

استفاده از آنها میزان تولید زباله تولیدی شما را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. کاهش تولید زباله به معنای کاهش وسعت خاک‌چال‌ها است. خاک‌چال‌ها یکی از عوامل مهم ایجاد آلودگی در آب و هوا و خاک هستند.

کمک به جوامع بومی و محلی

البته این روزها برندهای بسیار بزرگ و مشهوری در زمینه تولید این محصولات تلاش می‌کنند اما بسیاری از این محصولات معمولا توسط تولیدکننده‌های کوچک و بومی و در جوامع محلی تولید می‌شوند.

هر چقدر بیشتر از این محصولات خریداری کنید یعنی از کسب و کارهای کوچک و محلی حمایت کرده‌اید. این کار باعث رشد اجتماعی و اقتصادی جوامع بومی و در نتیجه افزایش کیفیت زندگی آنها می‌شود.

سخن آخر

در دنیای امروز که تولید زباله به بیشترین میزان خود رسیده است، باید از هر راهی که می‌توانیم، تلاش کنیم که پسماند کمتری تولید کنیم. یکی از روش‌های موثر کاهش زباله، استفاده از محصولات پایدار زیست محیطی است که با هدف حفظ طبیعت، تولید می‌شوند. استفاده از این محصولات مزایای متعددی دارد که یکی از آنها، حفظ محیط زیست است.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

محیط زیست من کجاست؟!
1398/02/11

محیط زیست من کجاست؟!

محیط زیست من کجاست؟ اگر بخواهیم تعریف درستی از محیط زیست داشته باشیم کافی است به پیرامون خود کمی با دقت بیشتر نگاه کنیم. آب، هوا، خاک، گیاهان، منابع طبیعی و تمامی موجودات زنده‌ای که ما نیز بخشی از آنها بشمار می‌رویم؛ همه و همه در این تعریف جای خواهند داشت. این مفهومی است که […]

ادامه مطلب
بعد از جمع‌ آوری زباله‌ توسط شهرداری، چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد؟
1399/05/18

بعد از جمع‌ آوری زباله‌ توسط شهرداری، چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد؟

شاید برای خیلی از شما هم این سوال پیش آمده باشد که پس از بیرون بردن آشغال‌ها از خانه و جمع‌ آوری زباله‌ توسط شهرداری چه اتفاقی برای آنها می‌افتد و وارد چه فرآیندی می‌شوند. جوابی که به این سوال داده می‌شود از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا این روزها شناخت انواع زباله، تشخیص آنها […]

ادامه مطلب
پلاستیک قاتل طبیعت!
1398/01/20

پلاستیک قاتل طبیعت!

پلاستیک قاتل طبیعت شاید در نگاه اول این جمله خیلی اغراق‌آمیز به نظر می رسد. پلاستیک مدتهاست در زندگی ما ریشه دوانده است. او: هم خانه هم کلاس و همکارماستح هر روز صورتمان را می شویدح صبحانه خوردنمان را آسان می کندک خوراکی هایمان را سالم نگه میدارد. و حتی ساعتها کودکانمان را سرگرم می […]

ادامه مطلب