بازیافت و تولید کاغذ
1399/09/12

بازیافت و تولید کاغذ

کاغذ یا زباله؟

خیلی از ما در منزل یا محل کار خود در طول شبانه روز از کاغذ استفاده می‌کنیم. در بسیاری از موارد کاغذهای مورد استفاده‌ی ما تبدیل به چرک‌نویس و زباله می‌شوند. اما دقیقا همین جاست که باید دست نگه داریم! بازیافت کاغذ یک راه حل درست برای جلوگیری از هدررفت کاغذ است. با بازیافت کاغذ به جای دور انداختن آن قاطی باقی زباله ها، علاوه بر حفظ محیط زیست به چرخه‌ی اقتصاد هم کمک بزرگی خواهد شد.

حدود ۲۶٪ از زباله‌های دفن شده در محل دفن زباله‌ها را کاغذها تشکیل می‌دهند! هرگاه تصمیم می‌گیرید کاغذی را دور بیاندازید به این فکر کنید که؛ برای ساخت این تکه کاغذ چند درخت قطع شده یا چقدر انرژی صرف ساختن آن شده است؟

اگر پاسخ این سوال‌ها را بدانید، دیگر هرگز تکه کاغذی را مچاله نکرده و داخل سطل زباله نمی‌اندازید! چرا که کاغذ ماده‌ی اولیه‌ی بسیار با ارزشی می‌باشد که با بازیافت آن می‌توان اقلام کاغذی جدیدی تولید نمود.

کدام کاغذها قابل بازیافت هستند؟

در رابطه با بازیافت کاغذ 4 اصل مهم وجود دارد که باید رعایت شود:

 1. کاغذهای بلااستفاده‌ی خود را در کیسه‌ی مجزا و جدا از باقی زباله ها نگه دارید.
 2. کاغذها برای بازیافت باید کاملا تمیز، خشک و عاری از هرگونه مواد غذایی، روغنی، سمی و شیمیایی باشند.
 3. کاغذها را هرگز مچاله نکنید، آنها را لوله کنید و در کیسه بیاندازید تا چند بار قابلیت بازیافت داشته باشند.
 4. فاکتورها، رسیدهای دستگاه پوز و عابربانک، کاغذ کادو و کاغذهای گلاسه قابل بازیافت نیستند.

معایب تولید کاغذ

 • تولید کاغذ باعث نابودی جنگل‌ها می‌شود.
 • برای تولید کاغذ مقدار زیادی آب و انرژی مصرف می‌گردد.
 • آلودگی هوا از دیگر معایب تولید کاغذ است.
 • تولید کاغذ بیشتر، تولید زباله‌ی بیشتری را به دنبال دارد.

برای جلوگیری از مشکلات ذکر شده؛ که از عواقب تولید کاغذ هستند دو راه پیش رو داریم:

 1. کاهش مصرف
 2. بازیافت کاغذ

مزایای بازیافت کاغذ

 • کمترین مزیت بازیافت کاغذ، حفظ جنگل‌ها و درختان از نابودی است.
 • ذخیره‌ی آب و انرژی.
 • جلوگیری از آلودگی هوا.
 • کمک به کاهش زباله‌های دفن یا سوزانده شده.

تولید کاغذ و ضایعات آن 2 برابر خواهد شد!

انتظار می رود که تا سال 2060 میلادی مصرف کاغذ در جهان به 2 برابر مقدار فعلی برسد! این بدان معناست که ضایعات کاغذ هم 2 برابر بیشتر خواهد شد.

این در حالی است که جنگل‌های جهان هم اکنون هم، رو به زوال و نابودی هستند و با افزایش تولید و مصرف کاغذ روند نابودی جنگل‌ها تسریع خواهد شد.

از سال 2001 تا 2019، در مجموع 386 میلیون هکتار از جنگل ها در سطح جهان از بین رفته است!

امروزه به دلیل گسترش اینترنت و استفاده از فضای آنلاین، می‌توان استفاده از کاغذ را کاهش داد. اما تا از دست دادن وابستگی خود به این محصول بسیار مهم انسانی، هنوز مسیری طولانی در پیش است.

از روزنامه ها گرفته تا بسته‌بندی‌های کاغذی، هنوز در همه جا مورد استفاده هستند. زمانی بود که کاغذ کالایی نادر و گرانبها بود. اما اکنون سیاره‌ی ما را پر کرده است. کاغذ در ابتدا به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط ابداع شد، اما امروزه از کاغذ بیشتر برای بسته‌بندی استفاده می‌شود. همین امر موجب شده که زباله‌های کاغذی به طرز سرسام‌آوری افزایش یابند.

هر چیزی برای تولید نیاز به انرژی دارد. انرژی مورد نیاز برای تولید کاغذ دو برابر بیشتر از انرژی مورد نیاز برای تولید کیسه‌ی پلاستیکی است.

جنگل‌زدایی و قطع بی رویه‌ی درختان، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مشکلات زیست‌محیطی است که در عصر حاضر با آن مواجه هستیم. 42٪ از کل برداشت جهانی چوب برای تهیه‌ی کاغذ استفاده می‌شود. فقط تصور کنید که چه مدت طول می‌کشد که یک درخت رشد کند و تنومند شود! آن هم درختی که اکسیژن تولید می‌کند و از زمین در برابر گرم شدن بیشتر محافظت می‌کند. آیا واقعا ارزش دارد که این حجم از درختان را برای تولید کاغذ قطع کنیم؟

حقایقی درباره کاغذ و ضایعات کاغذ!

 • همین حالا که شما در حال خواندن این مقاله هستید، بیش از 199 تن کاغذ تولید شده است!
 • برای تهیه‌ی هر 1 کیلوگرم کاغذ، 324 لیتر آب مصرف می‌شود.
 • برای تهیه‌ی یک کاغذ A4 به 10 لیتر آب نیاز است.
 • 93٪ کاغذها، از درختان تهیه می‌شوند.
 • 50% از پسماندهای تولید شده توسط مشاغل از کاغذها تشکیل شده‌اند.
 • برای چاپ نسخه‌ی یکشنبه‌ی روزنامه‌ی نیویورک تایمز به 75000 درخت احتیاج است!
 • با بازیافت 1 تن کاغذ، در مصرف حدود 26500 لیتر آب، 682.5 گالن روغن و 17 درخت صرفه جویی می‌شود.
 • بسته‌بندی‌های کاغذی بیش از یک سوم زباله‌ها رو تشکیل می‌دهند.
 • کاغذ 25٪ زباله‌های دفن شده و 33٪ زباله‌های شهری را تشکیل می‌دهد.
 • با تمام کاغذهایی که هر ساله هدر می‌دهیم، می‌توانیم یک دیوار کاغذی به ارتفاع 12 فوت از نیویورک تا کالیفرنیا بسازیم!

معضل دستمال توالت

مصرف جهانی دستمال توالت تقریباً 22 میلیارد کیلومتر (در صورت چیده شدن) یا 42 میلیون تن است. تمام آن کاغذ برابر با 50000 برابر محیط سیاره زمین است. یا هر 10 دقیقه یک بار رفت و برگشت!

عواقب زیست محیطی دستمال توالت

تولید 42 میلیون تن دستمال توالت به موارد زیر نیاز دارد:

 • 712 میلیون درخت
 • 1165 میلیون تن آب
 • 78 میلیون تن روغن

اثرات زیست‌ محیطی ضایعات کاغذ

آلودگی کاغذ، یکی دیگر از اثرات ضایعات کاغذ است و این یک مشکل جدی است. تخمین زده می‌شود که تا آخر سال 2020، کارخانه‌های تولید کاغذ سالانه 500،000،000 تن کاغذ و مقوا تولید کنند! بدیهی است که ما به این محصول نیاز داریم و کاهش مصرف آن در افق دید نیست. خمیر کاغذ و کاغذ سومین آلاینده ی صنعتی هوا ، آب و خاک است. در طول تولید از سفیدکننده‌های بر پایه‌ی کلر استفاده می‌شود که منجر به انتشار مواد سمی در آب ، هوا و خاک ما می‌شود. وقتی کاغذ تجزیه می‌شود، گاز متان منتشر می‌کند که 25 برابر CO2 سمی است.

 

10 روش آسان برای کاهش ضایعات کاغذ

1. سعی کنید تمام ضایعات کاغذ خود را به دست مراکز بازیافت برسانید.

2. یک مصرف کننده‌ی هوشیار باشید و کتاب و دفترهایی را خریداری کنید که از کاغذهای بازیافتی ساخته شده‌اند.

3. در اداره‌ها و سازمان‌ها، از کاغذ استفاده‌ی مجدد کنید. مثلا اگر فقط از یک طرف کاغذ استفاده کرده‌اید، آنها را به جای دور انداختن جمع کنید. می‌توانید این ورق‌ها را ببندید و یک دفترچه‌یادداشت درست کنید. این تلاش کوچک باعث کاهش 50 درصدی ضایعات کاغذ می‌شود! در نهایت می‌توانید  ضایعات کاغذها را در سطل مخصوص تفکیک زباله در اداره بیاندازید.

4. اگر قبلاً از پرونده‌ای کپی اسکن شده دارید، دیگر آن را چاپ نکنید، مگر اینکه واقعا لازم باشد.

5. هنگام برقراری ارتباط با مشتری از ایمیل به جای کاغذ استفاده کنید.

6. با نگهداری ظروف قابل استفاده‌ی مجدد در آشپزخانه‌ی اداره، استفاده از لیوان‌های کاغذی و بشقاب‌های یکبار مصرف کاغذی را کاهش دهید.

7. با قرار دادن سطل‌های بازیافت در محل کار، مسئولان و دوستان خود را تشویق کنید تا کاغذهای خود را برای بازیافت در سطل‌های مخصوص کاغذ بریزند.

8. محصولی با حداقل بسته‌بندی کاغذی بخرید.

9. مشاغلی را که سازگار با محیط زیست هستند تشویق و حمایت کنید.

10. برای نگهداری پرونده‌ها و یادداشت‌های خود از جدیدترین فناوری‌ها مانند تبلت‌ها ، رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند استفاده کنید.

به عنوان یک مصرف‌کننده، نحوه‌ی استفاده، دفع کاغذ و سایر محصولات کاغذی تا حد زیادی بر ضایعات کاغذ تأثیر می‌گذارد. این تلاش‌های کوچک از طرف شما سهم ارزنده‌ای در حل مشکلات آلودگی امروز زمین خواهد داشت. همچنین می‌توانید برای تسریع بازیافت کاغذ جهت جمع آوری ضایعات کاغذی از خدمات سامانه‌ی آنلاین جاروب استفاده نمایید.

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

انواع پسماند خشک خانگی چیست؟
1399/12/20

انواع پسماند خشک خانگی چیست؟

زندگی مدرن امروزی منجر به تولید زباله‌های زیادی توسط انسان‌ها شده ‌است. حجم زباله‌ها به اندازه‌ای است که اگر به درستی مدیریت نشوند، منجر به مشکلات زیادی برای انسان‌ها و محیط زیست می‌شوند. بنابراین مدیریت پسماند از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از فرآیندهای مهم در مدیریت پسماند، بازیافت زباله است. بازیافت زباله یکی از […]

ادامه مطلب
تفکیک زباله ی صحیح چگونه است؟
1399/08/20

تفکیک زباله ی صحیح چگونه است؟

وقتی صحبت از تفکیک زباله از مبداء و یا تفکیک زباله در منزل به میان می‏‏‌آید، اکثر ما در ذهن خود یک فرآیند بسیار پیچیده و دشوار را تجسم می‏‌نماییم. در صورتی که اگر از فواد تفکیک زباله در منزل خود مطلع باشیم و همچنین چند تکنیک ساده برای این کار بیاموزیم؛ دیگر تفکیک زباله […]

ادامه مطلب
روزنامه‌ها در ژاپن سبز می‌شوند!
1398/04/30

روزنامه‌ها در ژاپن سبز می‌شوند!

  روزنامه‌ها در ژاپن سبز می‌شوند! روزنامه سبز در ژاپن منتشر می‌شود. برگه‌های آن مخلوطی از کاغذ بازیافتی، آب و بذر گیاهان است. خواننده می‌تواند بجای دور انداختن روزنامه:    برگه‌های آن را قطعه‌قطعه کند. در گلدان بکارد.  پس از چند هفته‌ آبیاری، شاهد سبز شدن جوانه یک گیاه باشد.   داستان روزنامه سبز از […]

ادامه مطلب