بازیافت زباله چگونه به گرمایش جهانی کمک می‌کند؟
1399/05/09

بازیافت زباله چگونه به گرمایش جهانی کمک می‌کند؟

گرمایش جهانی یکی از مشکلات و دغدغه‌های اصلی این روزهای فعالان محیط زیست و دولت‌ها است. عوامل موثری در گرمایش جهانی تاثیر دارند که بخش زیادی از آن، نتیجه سبک زندگی نادرست انسان‌ها است. این پدیده، آسیب‌های مخرب فراوانی برای طبیعت، محیط زیست و حیات وحش دارد. برای اینکه با تاثیر بازیافت زباله روی گرمایش جهانی آشنا شوید، باید ابتدا این پدیده و عوامل موثر در آن را بشناسید.

گرمایش جهانی و اثرات مخرب آن

حتما عبارت گرمایش جهانی را شنیده‌اید و شاید مفهوم دقیق آن را ندانید. بسیاری از فعالیت‌های انسانی در گرمایش جهانی دخیل است و بازیافت، یکی از کارهایی است که برای کاهش این پدیده می‌توانیم انجام دهیم. برای درک بهترین تاثیر بازیافت زباله روی گرمایش جهانی، ابتدا این مفهوم را تعریف می‌کنیم.

گرمایش جهانی چیست؟

یخچال‌های قطبی در حال آب شدن هستند، سطح دریاها در حال بالا آمدن است، جنگل‌های ابر در شرف نابودی هستند و حیات وحش تقلا می‌کند تا خودش را با شرایط جدید وفق دهد. واضح است که فعالیت‌های بشری، بیشتر گرمایش یک قرن اخیر را با آزاد کردن گازهایی که نگهدارنده گرما هستند، ایجاد کرده است. این گازها که گازهای گلخانه‌ای نامیده می‌شوند اکنون به مقداری رسیده که سطح آن در کل ۸۰۰ هزار سال اخیر، بیشترین مقدار ممکن است.

نتیجه آزاد شدن این گازها در جو، گرمایش جهانی نامیده می‌شود که باعث ایجاد تغییراتی در اقلیم زمین و تغییر در الگوهای بلندمدت آب‌وهوایی شده است و تاثیرات آن در هر جایی، متفاوت از سایر جاها است.

در حالی که بسیاری از افراد، «گرمایش جهانی» را معادل «تغییر اقلیم» می‌دانند، دانشمندان، هنگام توصیف تغییرات پیچیده‌ای که اکنون بر سیستم آب و هوای سیاره ما تاثیر می‌گذارد، از عبارت «تغییرات اقلیم» استفاده می‌کنند، چرا که بعضی از مناطق در کوتاه‌مدت سردتر می‌شوند. در نتیجه تغییر اقلیم با گرمایش جهانی متفاوت است و تفاوتی جزیی دارد.

تغییر اقلیم نه تنها باعث تغییرات آب‌وهوایی می‌شود بلکه باعث ایجاد آب‌وهوای شدید و غیرطبیعی در یک مکان مثلا موج گرما یا موج سرمای بی‌سابقه می‌شود. این تغییرات، جمعیت حیات وحش و زیستگاه‌های آنها را دستخوش تغییر می‌کند، باعث بالا رفتن آب دریاها می‌شود و تاثیرات دیگری هم بر محیط زیست دارد. تا زمانی که انسان به آزاد کردن گازهای گلخانه‌ای به اتمسفر ادامه دهد، این تغییرات ادامه خواهند داشت.

اما ما برای کاهش این تاثیرات چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟ یکی از اقدامات موثر برای کاهش گازهای گلخانه‌ای، اهمیت دادن به تفکیک و بازیافت زباله است.

اثرات مخرب گرمایش جهانی روی زمین

هر سال، دانشمندان اطلاعات جدیدی در رابطه با پیامدهای گرمایش جهانی کسب می‌کنند. بسیاری از آنها هم معتقدند که اگر روند گرم شدن زمین به همین شکل ادامه پیدا کند، پیامدهای زیست‌محیطی، اقتصادی و سلامتی فراوانی برای ما خواهد داشت. در ادامه فقط به تعدادی از اثرات مخرب گرمایش جهانی اشاره می‌کنیم:

آب شدن یخچال‌های طبیعی، آب شدن زودتر از موعد برف‌ها و خشکسالی‌های شدید باعث مشکلات بزرگی مثل کمبود آب می‌شوند و احتمال بروز آتش‌سوزی‌ها را افزایش می‌دهند. آتش‌سوزی‌ها یکی از مهم‌ترین عوامل از بین رفتن منابع، به خصوص جنگل‌ها هستند. جنگل‌هایی که مهم‌ترین تولیدکننده اکسیژن زمین بوده و وجود آنها برای ادامه حیاتمان ضروری است.

بالا رفتن سطح آب دریاها باعث می‌شود که بسیاری از مناطق ساحلی، زیر آب بروند و احتمال وقوع سیل‌های ساحلی، افزایش پیدا می‌کند. افزایش سیل‌های ساحلی، جان بسیاری از مردم دنیا را به خطر می‌اندازد و باعث خرابی بسیاری از مناطق شهری و روستایی می‌شود.

آفت‌های جدید در مزارع، جنگل‌ها و شهرها، موج گرمای شدید، بارش‌های شدید و طولانی و افزایش سیل، از دیگر آسیب‌هایی است که گرمایش جهانی به دنبال دارد. تمام این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا صنایعی مثل شیلات و کشاورزی، نابود شود. نابودی زمین‌های کشاورزی به معنای کمبود منابع غذایی است.

از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی حیات وحش مثلا صخره‌های مرجانی یا مراتع می‌تواند بسیاری از گونه‌های حیات وحش را به انقراض نزدیک کند یا برای همیشه از بین ببرد. انقراض یک گونه از حیات وحش، تعادل زنجیره غذایی و تعادل اکوسیستم را به هم می‌زند.

تاثیر بازیافت زباله روی گرمایش جهانی

حالا که از اثرات مخرب گرمایش جهانی آگاه شدید، بد نیست که تاثیر بازیافت زباله روی گرمایش جهانی را هم مشاهده کنید. شاید باور این نکته سخت باشد ولی ساده‌ترین کارهای روزمره ما می‌تواند تاثیرات مثبت بسیار بزرگی در طبیعت داشته باشد. اگر تفکیک زباله و انتقال آنها به مراکز بازیافت، به یکی از عادت‌های همیشگی ما تبدیل شود، می‌توانیم نقش مهمی در حفظ طبیعت داشته باشیم.

گرمایش جهانی یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های زیست‌محیطی نسل حاضر است. پس در این شرایط باید همه تلاشمان را به کار ببندیم تا روند آن را کند یا متوقف کنیم. بازیافت، تنها راه‌حل موجود است که به راحتی همه ما از پس آن برمی‌آییم. در ادامه چند تاثیر بازیافت زباله روی گرمایش جهانی را بخوانید:

حفظ منابع و انرژی

بازیافت باعث حفظ منابع موجود و انرژی می‌شود. با بازیافت کردن مواد مختلف، می‌توانیم از بسیاری از منابع موجود، دوباره استفاده کنیم در نتیجه به منابع جدید کمتری نیاز داریم که در آینده از آن استفاده کنیم. در مورد تولید کاغذ، تهیه محصولات با کاغذ بازیافتی، تا ۶۵ درصد انرژی کمتری صرف می‌کند نسبت به زمانی که کاغذ از منابع خام تولید شود.

هر تن کاغذی که بازیافت می‌شود، ۱۷ درخت را از قطع شدن نجات می‌دهد. هر درخت هم یک مخزن برای نگه داشتن کربن دی‌اکسید است. وقتی کاغذ بازیافت می‌شود، یعنی درختان کمتری باید قطع شوند در نتیجه منابع تولید اکسیژن و زندانی کردن کربن دی‌اکسید، بیشتر می‌شوند. با بازیافت نه تنها انرژی کمتری استفاده می‌کنیم بلکه منابع خود را بیشتر حفظ می‌کنیم. درخت بیشتر هم به معنای اکسیژن بیشتر و دی اکسید کربن است که هر دو در کم شدن گرمایش جهانی، تاثیرگذار هستند.

بازیافت و کاهش گازهای گلخانه‌ای

هر چقدر انرژی کمتری مصرف شود، گازهای گلخانه‌ای کمتری هم در اتمسفر آزاد می‌شود. هر چقدر گازهای گلخانه‌ای بیشتری در اتمسفر جمع شود، حرارت بیشتری را در خود به دام می‌اندازد و پدیده‌ای را ایجاد می‌کند که اثر گلخانه‌ای نامیده می‌شود. در نتیجه، بازیافت به کاهش تولید کربن دی اکسید و سایر گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند.

بازیافت و ذخیره کردن آب

آب مایه حیات است و اهمیت آن بر هیچکس پوشیده نیست. تولید کردن محصولاتی مثل کاغذ، به آب فراوانی نیاز دارد. فاضلاب هم برای اینکه در تولید مورد استفاده قرار بگیرد، باید تصفیه شود. تصفیه کردن آب، خودش به تنهایی یکی از عوامل ایجاد گازهای گلخانه‌ای است؛ در حالی که تولید کاغذهای بازیافت شده فقط به ۲۰ درصد از آب مورد نیاز برای تولید کاغذ از مواد اولیه خام، به آب نیاز دارد. به همین دلیل بازیافت کردن، به خصوص بازیافت کاغذ، بهترین راه برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و در نتیجه کاهش گرمایش جهانی است.

بازیافت و مانع شدن از ورود زباله به خاک‌ چال‌ها

در سراسر دنیا، خاک‌ چال‌ها یعنی جاهایی که زباله‌ها در آن انباشته می‌شوند، یکی از منابع اصلی تولید گاز متان و دی اکسید کربن هستند. این گازها به مرور زمان، حجم زیادی در اتمسفر را به خودشان اختصاص می‌دهند. به همین دلیل، وقتی بازیافت به خوبی انجام شود، از حجم زباله‌های وارد شده به خاک ‌چال‌ها کاسته می‌شود و تولید گاز گلخانه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

کاهش برداشت از معادن

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای حفظ محیط زیست انجام دهید، جدا کردن قوطی‌های آلومینیومی برای بازیافت است. فرایند تولید آلومینیوم و برداشت از منابع برای تامین مواد اولیه آن، باعث ایجاد گازهای گلخانه‌ای می‌شود. آلومینیوم از آن دسته زباله‌هایی است که به راحتی بازیافت می‌شود و قابلیت استفاده چندباره دارد. وقتی نیاز به مواد اولیه جدید کمتر شود، تولید گازهای گلخانه‌ای که عامل اصلی گرمایش زمین هستند، کاهش پیدا می‌کند. البته این مورد فقط برای آلومینیوم نیست. در مجموع، بازیافت باعث می‌شود که به جای اینکه سراغ معادن و منابع اولیه برویم، از آنچه که موجود است، دوباره استفاده کنیم.

کاهش نیاز به سوزاندن زباله

وقتی بیشتر زباله‌های تولید شده توسط انسان، بازیافت شوند، مقدار زباله‌ای که سوزانده می‌شود، بسیار کاهش پیدا می‌کند. سوزاندن زباله یکی از عوامل آزاد کردن گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر است.

درنهایت

بازیافت کردن فواید متعددی دارد که تعداد زیادی از آنها مستقیما باعث کاهش گازهای گلخانه‌ای می‌شود. گازهای گلخانه‌ای هم یکی از مهم‌ترین عوامل دامن زدن به گرمایش جهانی است. تاثیر بازیافت زباله روی گرمایش جهانی، ثابت شده و قابل توجه است. اگر دلتان برای محیط زیست می‌تپد و دوست دارید سیاره سبزمان را سبز و زیبا برای نسل آینده حفظ کنید، با تفکیک زباله و بازیافت می‌توانید نقش مهمی در حفظ آن داشته باشید.

منبع

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

زباله چیست و چگونه زباله‌ها را تفکیک کنیم؟
1399/05/01

زباله چیست و چگونه زباله‌ها را تفکیک کنیم؟

زباله با آشغال تفاوت دارد،‌ اما این تفاوت از اهمیت شناخت انواع زباله و تفکیک آن‌ها چیزی کم نمی‌کند. ما با شناخت انواع زباله باید بتوانیم که زباله‌های قابل بازیافت و غیرقابل بازیافت را از یکدیگر تفکیک کنیم و گام موثری برای بهبود فرایند مدیریت پسماند شهری برداریم. چرا که اصلی‌ترین گام مدیریت پسماند، تفکیک […]

ادامه مطلب
جاروب؛ سامانه جمع آوری زباله خشک در محل
1399/06/11

جاروب؛ سامانه جمع آوری زباله خشک در محل

بارها برای همه ما پیش آمده که وقتی زباله‌هایمان را در سطل داخل خیابان می‌اندازیم، با خود می‌گوییم سرنوشت این همه زباله چیست و ای کاش می‌توانستیم مفیدتر واقع شویم و به محیط زیست کشورمان کمک کنیم؟ اما چجوری! احتمالا اولین گامی که برای حفظ محیط زیست و کمک به چرخه مدیریت پسماند می‌توانیم برداریم، […]

ادامه مطلب
انواع روشهای دفع زباله و بهترین آن
1399/05/07

انواع روشهای دفع زباله و بهترین آن

زباله‌ها نه تنها باعث ایجاد بیماری، تجمع حشرات، حیوانات و زشتی مناظر می‌شوند، بلکه از طریق آلوده کردن آب، خاک و هوا خسارات فراوانی را به وجود می‌آورند. زباله‌های تولیدشده اگر به روش صحیح دفع نشوند، به محیط زیست آسیب‌های زیادی وارد می‌کنند. برای دفع زباله‌ها روشهای مختلفی وجود دارد. ما در این مقاله به […]

ادامه مطلب